אפריל 28, 2019

סוף סוף נגמר החורף ובחוץ מורגשים כבר סימנים ראשונים של קיץ. אחרי שבילינו שעות ארוכות בחדרים סגורים כשבחוץ יורד גשם, הגיעה העת לאוורר את חדרי הילדים 

וכן… גם לנקות. במהלך תקופת החורף הצטברו בחדר חפצים שונים, ציורים של הילדים ויצירות אומנות שהם הביאו מהגן. כל אלו יוצרים בחדר הילדים מראה עמוס מאוד, החפצים השונים צוברים אבק, ומה שקורה מתחת למיטה – אין לדעת. כיצד מתגברים על כל זה ואיך מתחילים את ניקוי חדר הילדים? על כך במאמר הבא.

מערבים את הילדים

בכל בית קיימת חלוקת עבודה קבועה פחות או יותר. יש את מי שאחראי על הקניות, יש את מי שמבשל ויש את מי שמנקה ומכבס. מטלות אלו הן לרוב בתחום האחריות של ההורים, אך דווקא כשמדובר בחדר הילדים, נופלת בידי ההורים הזדמנות מצוינת לבסס הרגלים בריאים וחינוכיים. כל אחד מאתנו אוהב להרגיש נחוץ ומועיל, וגם הילדים, אם מתחילים בגיל מוקדם, ישמחו לקחת חלק בתהליך הניקיון לקראת חג הפסח. זאת גם ההזדמנות לאפשר לילדים לקבל החלטות בכוחות עצמם, לבחור אילו ציורים הם שומרים, ממה הם נפרדים, ואיך הם מסדרים את החדר כך שיתאים יותר לצרכים שלהם. אחרי שהשלמתם את הסדר הראשוני ונפטרתם מפריטים שאין בהם עוד צורך, הגיעה העת לעבודה האמיתית. רצוי לנקות את החדר ביחד עם הילדים, ולהטיל עליהם משימות שיש באפשרותם למלא. לדוגמה – ילדים יכולים לנקות אבק מרהיטים או לטאטא את הרצפה, ואילו את החלונות הגבוהים ואת גופי התאורה כדאי שההורים ינקו.

בחירה בחומר הניקוי המתאים

בסיום השלב הראשוני ה”יבש” של ניקוי חדרי תינוקות או חדר ילדים, מגיע שלב ב’ – השלב ה”רטוב”. לאחר שניקיתם אבק, טאטאתם מאחורי המיטה וגרפתם את הלכלוך שמאחורי שידת ההחתלה, מגיע תורם של חומרי הניקוי. שימו לב – כאשר אתם מנקים את הרהיטים בחדר יש לבחור בחומר הניקוי הנכון בהתאם להוראות היצרן. בכל מקרה שאתם לא בטוחים באשר להשפעת חומר הניקוי על הרהיט, או אם אתם מנסים חומר חדש, מומלץ לבחון אותו קודם כל על משטח קטן יחסית ונסתר. אם בחדר ישנם רהיטים העשויים מפלסטיק ניתן לנקות אותם באמצעות מעט חומץ ומים ולהוסיף קצת לימון שיתגבר על הריח החזק של החומץ. רהיטי עץ, לעומת זאת דורשים טיפול אחר, ובדרך כלל מומלץ להימנע משימוש בכמות גדולה של מים. לרוב ניתן למצוא חומרי הסרת כתמים המיועדים במיוחד לעץ, והם כוללים שמנים ייחודיים המסייעים גם לשפר את מראה העץ ולשמר אותו.

מנקים גם את הצעצועים

ניקוי של חדרי ילדים ובמיוחד של חדרי תינוקות, צריך לכלול גם את הצעצועים שלהם. תינוקות ופעוטות חווים את העולם לא רק באמצעות מגע הידיים, אלא גם דרך הפה. מלבד זאת, כאשר השיניים צומחות, הם אוהבים ללעוס צעצועים שונים כדי להקל את כאבי החניכיים. כך צעצועים רבים “אוספים” שאריות של אוכל, כתמים ולכלוכים שונים ומהווים מצע מושלם להתפתחותם של חיידקים. לכן, החג הוא הזדמנות נפלאה לבחון את מצבם של הצעצועים, לזרוק את מה שכבר לא ניתן להציל, למסור הלאה צעצועים שאין בהם צורך ולנקות היטב את אותם הצעצועים שהפעוט עוד משתמש בהם. צעצועים מפלסטיק ניתן לנקות באמצעות מים וסבון והמהדרין אפילו מוסיפים קצת סודה לשתייה וחומץ. צעצועים מעץ רצוי לנקות בעדינות רבה יותר במטלית לחה וללא שימוש בכמות רבה של מים.

20.54.1101.00_2