אוקטובר 18, 2018

מיטת קומותיים – מתי כדאי ואיך לבחור?

הורים רבים שעומד לרשותם שטח מגורים מצומצם ושיש להם מספר ילדים הקרובים זה לזה בגיל, מתלבטים באשר לכדאיות הרכישה של מיטת קומותיים. פתרון זה הוא חסכוני מאוד במקום, אך לעיתים הורים חוששים שהוא יהיה לא בטיחותי או שהוא יהיה לא נוח עבור הילדים. מנגד, ילדים רבים נהנים ממיטת הקומותיים, שבמקרים רבים לא רק מאפשרת מרחב פעולה גדול יותר בחדר הילדים, אלא אפילו הופכת להיות חלק מעולם המשחק. אז באילו מקרים עשויה מיטת קומותיים להתאים ומה כדאי לדעת עליה? על כך במאמר הבא.

 

 

מהי מיטת קומותיים ולמי היא מתאימה

כשמה כן היא, מיטת קומותיים היא מיטה הכוללת שני מפלסים – עליון ותחתון. כך, במסגרת אותו השטח ניתן להציב שני מזרנים המשמשים את הילדים, ולפנות מרחב רב בחדר הילדים או בחדר הנוער. לרוב בין שתי הקומות של המיטה יהיה סולם שיאפשר מעבר קל ונוח למיטה העליונה, והחלק העליון של מיטת הקומותיים אף מצויד במעקה בטיחות המגן על הילד שישן בקומה העליונה. כפי שניתן לשער, מיטת קומותיים עשויה להתאים לילדים הגרים ביחד באותו החדר, כאשר בדרך כלל מדובר בילדים הקרובים זה לזה בגיל, או בילדים בני אותו מין. בדרך כלל הילד הגדול יותר יהיה זה שיישן במפלס העליון, ואילו הילד הצעיר יותר יישן במפלס התחתון, הזמין יותר עבורו. חשוב לציין כי מלבד מיטת קומותיים רגילה, קיימת גם  מיטת גלריה, העשויה אף היא להתאים במקרים שבהם שטחו של החדר קטן יחסית. מיטת גלריה כוללת מפלס עליון שאליו עולים בעזרת סולם, ואילו בחלק התחתון ניתן לשלב פינת עבודה, ואף להכניס יחידת מדפים מתחת למפלס העליון.

 

 

יתרונות מיטת הקומותיים

למיטת קומותיים יתרונות רבים, והמרכזי שבהם הוא האפשרות להגדיל את המרחב העומד לרשות הילדים. מיטה היא אחד הרהיטים שתופסים הכי הרבה מקום בחדר הילדים, ועל כן, כאשר בוחרים במיטת קומותיים, הילדים יכולים ליהנות משטח משחק גדול הרבה יותר. מיטת הקומותיים אף הופכת במקרים רבים לחלק מעולם המשחק של הילדים; רבים בוחרים למשל להרכיב בין הקומות מעין וילון וליצור לעצמם “אוהל”, או לטפס ביחד למפלס העליון כחלק ממשחק דמיון.

 

 

איך בוחרים?

כאשר מתכננים חדרי נוער או חדרי ילדים, יש להתחשב בגורמים רבים, וגם כאשר בחרים מיטת קומותיים יש לשים לב למספר נקודות:

  • התאמה לילדי הבית – פתרון של מיטת קומותיים עשוי להיות הפתרון הנכון מבחינת שטח החדר, אך חשוב לוודא כי ילדי הבית מקבלים בשמחה החלטה זו, וכי אחד מהם לפחות אינו חושש לישון בקומה העליונה.
  • איכות החומרים – לאחר שנבדקה ההתאמה הראשונית, חשוב לבחון מהם החומרים שמהם עשויה המיטה, ולבדוק את מידת הגימור שלה.
  • התאמה לעיצוב הכללי של החדר – כאשר בוחרים במיטת קומותיים, חשוב לשים לב שהיא משתלבת היטב בעיצוב הקיים בחדר. אם למשל נבחר עבור הילדים עיצוב מעולם האגדות, כדאי להתאים מיטה שתאפשר להדגיש את הייחודיות של הרעיון העיצובי ושתשתלב היטב בסגנון הכללי של החדר.

 

20.30.1403.00_1