מרץ 10, 2019

בקרוב נקבל את פניו של אחד החגים המיוחדים ביותר במסורת היהודית. חג הפסח הוא בעיני רבים תחילתה האמיתית של השנה. האביב מביא עימו את הפריחה ומבשר את תחילתו של הקיץ, וזה גם הזמן לאוורר את הבית ולהתכונן לעונת הקיץ. במשך כל החורף אגרנו חפצים, בגדים וכן… גם לכלוך מאחורי הרהיטים, וכעת הגיעה העת לרענון. כשמדובר בחדרים הציבוריים של הבית, כמו הסלון או המטבח, בדרך כלל לא נתקשה להשלים את הסדר ואת הניקיון במהירות וביעילות. אך מה לגבי חדר הילדים? על כך במאמר הבא.

שיתוף פעולה

כשמנקים את חדרי הילדים, חשוב קודם כל לזכור כי מדובר בחדר שבעיני הילד הוא הממלכה הפרטית שלו. אם זהו חדר של תינוק או של פעוט הבעיה היא פחות משמעותית, אך ככל שהילד גדל, הבעלות שלו על החדר גדלה יחד איתו. משמעות הדבר היא שכדי לנקות את חדר השינה של הילד חשוב להשיג שיתוף פעולה מרבי, ויש לקחת בחשבון שייתכנו חילוקי דעות באשר לתהליך. לכן, הרכבנו רשימה קצרה של “עשה” ו”אל תעשה” לטובת ההורה הנבוך.

אל תעשה

אל תזרקו ללא התראה: כולנו נקשרים לחפצים שונים, לבגדים, ואפילו לחתיכות נייר כמו כרטיסי קולנוע או הזמנות לימי הולדת של ילדים מהגן או מבית הספר. גם אם בעיני ההורה זה נראה חסר משמעות – בעיני הילד זה יכול להיות עולם ומלואו.

בלי התחכמויות: ילדים רואים הכול. גם את הציורים שזרקתם לפח. הגעתם למסקנה שמתוך 500 הציורים שהילד הביא מהגן אתם יכולים לשמור 100, תשתפו את הילד ותבקשו ממנו לבחור את אלו שהוא הכי אוהב. אפשרות נוספת היא לצלם את הציורים ולהכין בחנות צילום אלבום מודפס שיישאר אתכם גם לשנים הבאות.

תעשה

זכות הבחירה: כולנו מעריכים את זה שניתנת לנו זכות הבחירה, גם כאשר ברור לנו שמדובר באשליה. כלל זה תקף גם לילדים. במהלך סידור של ארון חדרי ילדים, למשל, הוציאו צעצועים ישנים, בגדים שלא נלבשו זמן רב ושאר חפצים, והגדירו לילד כמה פריטים ישנים (שתכננתם לזרוק) הוא יכול לשמור. את הפריטים שהילד לא בחר ניתן למסור הלאה למי שצריך, או לזרוק לפח.

תמריצים: או בשמם השני – שוחד. פסח זאת הזדמנות נפלאה לחידוש של חדרי שינה לילדים. לכן, אם רוצים לרתום את הילד למאמץ ולגרום לו לנקות את החדר ולהיפטר מחפצים ישנים שאין בהם צורך, אפשר להציע שבסיום הניקיון תשדרגו את מראה החדר או תציידו אותו בפריט שהילד רצה בו זה זמן מה.

קחו את הזמן

חג הפסח הוא אחד החגים המצריכים את ההיערכות הלוגיסטית הגדולה ביותר. משפחות רבות מחליפות סטים של כלים, מבצעות ניקיון יסודי בחדר המטבח ובסלון, וגם המקרר עובר בדיקה מעמיקה. לכן, אל תנסו לנקות חדרי ילדים בפעם אחת. את המשימה המורכבת הזאת מומלץ לחלק לכמה מנות – להקציב למשל יום אחד לניקוי הארון, יום אחר לניקוי שולחן הכתיבה ויום אחר לניקוי החלונות וגופי התאורה. בסופו של דבר, המטרה היא להגיע לחג הפסח כשאתם שמחים ושלווים. על כן – אל תדחו את הניקוי של חדרי השינה של הילדים לרגע האחרון. תכננו את הניקוי מראש וחלקו את המשימות באופן הגיוני וריאלי. חג שמח!

ארון לחדר תינוקות סלינה