ינואר 31, 2019

החל משנות השלושים של המאה הקודמת, משחק הלגו האהוב מלווה דורות רבים של ילדים. משחק זה הומצא בידי נגר דני שיצר קוביות עץ על מנת להעסיק ילדים ולאפשר להם “לשחק יפה”. למעשה, בשפה הדנית זהו מקור שמו של הלגו – leg godt “שחק יפה”. מאז, קוביות העץ עברו שינויים רבים, השתכללו, והפכו לאימפריה של ממש. כיום משחק זה גורם הנאה רבה לילדים בגילים שונים, וקיימים אפילו סרטי קולנוע שנוצרו בהשראתו. מכיוון שילדים רבים אוהבים להשקיע את זמנם במשחק הלגו, ניתן בהחלט לקבל ממנו רעיונות ייחודיים לעיצוב חדר הילדים. על כך – במאמר הבא.

עיצוב המראה הכללי של החדר

כאשר מעצבים חדרי ילדים או חדרי נוער, אחד הדברים שעליהם נותנים בדרך כלל את הדעת, הוא הבחירה בצבעים. הלגו אומנם מזוהה עם הצבע הצהוב של הדמויות, אך את קוביות הלגו עצמן ניתן להשיג בשלל צבעים, ומומלץ להשתמש במגוון הרחב הזה גם בעיצוב של חדרי ילדים או חדרי נוער. אפשר למשל לבחור בצבעי הבסיס המזוהים עם הלגו – אדום, כחול וירוק ולשלב וילונות או שטיחים הכוללים דוגמאות גאומטריות בגוונים אלו. אפשרות אחרת היא כמובן לבחור בטפטים הכוללים דמויות של המשחק, או להדפיס תמונות באיכות גבוהה לתלייה על קירות החדר. הכלל המנחה המרכזי, הוא כמובן לערב את הילד בתהליך העיצוב ולאפשר לו לבחור את הצבעים האהובים עליו ואת הדמויות שאליהן הוא מתחבר.

שולחן פעילות

אחד הדברים הנפלאים ביותר בבחירת הלגו כנושא לעיצוב חדרי ילדים או לעיצוב חדרי נוער, הוא העובדה שבראש ובראשונה מדובר במשחק. כך העיצוב מערב את עולמו הפנימי של הילד ומאפשר לו לחוש בנוח במרחב החדר. דרך אחת להשיג את המראה הרצוי ולאפשר לילד ליהנות “על הדרך” הוא שילוב של שולחן פעילות הכולל חלקי לגו. לשם כך ניתן להיעזר בשולחן סטנדרטי נמוך ועליו להדביק לוחות ירוקים של לגו. בצדדים ניתן לתלות רשתות שבהן קוביות לגו, או לחבר לשולחן תאים קטנים שבהם יהיה אפשר לשמור את הקוביות. שולחן פעילות מסוג זה יכול לספק שעות של הנאה לילד ולהוות אטרקציה אמיתית כאשר באים חברים לביקור. מלבד זאת – השולחן מאפשר לשמור את ה”בלגן” של הלגו במקום אחד בחדר.

עידוד היצירתיות

למשחק הלגו יתרונות רבים; בגילים צעירים הוא מאפשר לילד לחזק את יכולות המוטוריקה העדינה שלו, ובגילים מבוגרים יותר המשחק מסייע לו לתכנן קדימה, להסתכל על התמונה המלאה ולבנות יצירות מופת של ממש. כך, ככל שהילד מתבגר הוא לומד ליצור מבנים מרשימים הרבה יותר ורמת הדיוק שלו מתחדדת. במקרים רבים, הילד ירצה לשמור חלק מהיצירות שלו, במיוחד אם מדובר במבנה שהשקיע בו מאמצים רבים. במצבים אלו, ניתן להתקין על קירות חדרי ילדים או חדרי נוער מדפים ולאפשר לילד להציג את מעשה ידיו. באופן זה ניתן לעודד את היצירתיות של הילד ולחזק את יכולתו להתרכז במשימה מסוימת ולהשלים אותה בהצלחה.

יחידה נפתחת למיטת תינוק סלינה בייבי