אוקטובר 4, 2018

הורים טריים המצפים לבואו של ילד חדש למשפחה, נדרשים להיערכות רבה. עליהם לבחור ריהוט מתאים, לצייד את חדר השינה של הילד בכל הנדרש, לעצב לצבוע ולתכנן, ולהשתדל גם קצת לנוח לפני הלידה. ההתרגשות רבה והציפייה גבוהה, ולכן פעמים רבות דווקא הדברים הברורים מאליהם אינם זוכים להתייחסות. בין השאר, לעיתים נשכחת החשיבות הרבה שיש לתכנון פעולת המזגן בחדר. האם זוהי הדרך הנכונה לחמם ולקרר את החדר והיכן יש למקום אותו? התשובות במאמר הבא.

 

הטמפרטורה הנכונה

כמבוגרים אנחנו נוטים לשכוח לעיתים עד כמה העולם שמסביבנו עשוי להיות מקום לא נעים ומבלבל לחיות בו. תינוקות הבאים לעולם עוברים טלטלה לא פשוטה, מסביבה המוגנת של רחם האם לסביבה החיצונית – סביבה רועשת ומלאה בגירויים, סביבה שבה הטמפרטורה משתנה כל העת. תינוקות בני יומם עוד אינם מסוגלים להתמודד עם כל אלו, ועל כן ההורה נדרש לסבלנות רבה ועליו לסייע לתינוק להתרגל לביתו החדש. אך מלבד חיבוק ואהבה חשוב גם להקפיד על שמירה על טמפרטורה מתאימה. גופו של הילד אינו מסוגל לווסת את הטמפרטורה ועל כן הוא רגיש מאוד לשינויים; בחדר הילדים צריכה להיות טמפרטורה של בין 21 לבין 22 מעלות צלזיוס ובכל מקרה לא מומלץ שהטמפרטורה תהיה גבוהה מ-24 מעלות צלזיוס. כדי להשיג את הטמפרטורה הזאת מומלץ להשתמש במזגן וכאשר התינוק אינו שוהה בחדר כדאי גם לפתוח את החלונות ולאוורר אותו.

 

היכן למקם את המזגן?

כאשר מתכננים חדרי תינוקות מעוצבים, לפני שמתחילים יש לקבוע היכן ממקמים את המזגן. אומנם המזגן עשוי להיות מאוד נעים למבוגרים, במיוחד בימים חמים, אך לא מומלץ למקם את אותו מעל מיטת תינוק. מכיוון שהמטרה היא למזג את החדר כולו ולא את המיטה עצמה, כדאי להתייעץ עם איש מקצוע ולבחור במיקום האידיאלי שיאפשר לשמור על הטמפרטורה הרצויה בחדר. חשוב מאוד לוודא גם כי המזגן כולל תרמוסטט המאפשר שליטה קלה בטמפרטורה והשהיית הפעולה כאשר בחדר שוררת הטמפרטורה המתאימה. אם בחדר התינוק ישנו מזגן מרכזי ישן או מזגן שהתרמוסטט שלו אינו פועל כשורה, יש לתקן אותו, או להרכיב במקומו מזגן חדש.

 

שימוש חכם

כאמור, השמירה על טמפרטורה מתאימה בחדר הילדים, תסייע להגן על התינוק ולשמור אותו בריא. אם ההורים אינם בטוחים כי התינוק חש בנוח בחדר, וחוששים למשל שהטמפרטורה נמוכה מדי או גבוהה מדי – ניתן לגעת בתינוק ולבחון את תחושתו. אם רגלי התינוק קרות מדי, הרי הטמפרטורה נמוכה מאוד ומומלץ להעלות אותה במעלה או שתיים. לעומת זאת, אם צבע עורו של התינוק אדום, והתינוק עצמו מזיע או מגלה סימנים של אי נוחות, ייתכן כי הטמפרטורה גבוהה מדי ומומלץ לווסת את הטמפרטורה של המזגן בהתאם. יש לציין כי לעיתים דווקא חימום החדר יתר על המידה יוצר סביבה שאינה מתאימה לתינוק ואף מסכנת אותו, ועל כן גם בחורף ההורים צריכים לוודא שהחדר ממוזג כראוי לטמפרטורה נוחה ונעימה.

1