מרץ 5, 2019

מחקרים רבים כבר הוכיחו כי שנותיו הראשונות של הילד הן בעלות השפעה קריטית על המשך חייו. בתקופת הינקות והילדות גופו ונפשו של הילד נבנים ומתפתחים, ועל כן הורים עושים בדרך כלל מאמצים עילאיים על מנת לספק לילדים שלהם את הטוב ביותר. לשם כך ההורה בוחר בקפידה את המזון המוגש לילד, ומשתדל גם לשלב בשגרת היום-יום פעילות גופנית במידה מספקת ומפגשים חברתיים עם בני גילו של הילד. אמצעי נוסף שדרכו ניתן לספק גירויים מתאימים למערכת הקוגניטיבית של הילד הם צעצועים מפתחי חשיבה, והמאמר הבא יתמקד בנושא חשוב זה.

לא רק משחק ילדים

מאז ומתמיד שימש המשחק כאחת מדרכי הלמידה החשובות ביותר, ולא רק בקרב בני אדם. יונקים רבים לומדים לתרגל מיומנויות חשובות ותפקידים חברתיים באמצעות משחק, וכך מוצאים את מקומם בלהקה שאליה הם משתייכים. אך כשמדובר בילדים, למשחק יתרונות מרכזיים נוספים. משחקים מפתחי חשיבה מאתגרים את הילד, ומציבים בפניו בעיות שונות שאותן עליו לפתור. המשחק הנכון יסייע לעודד את הילד לפתח פרספקטיבה רחבה יותר ולחפש דרכים יצירתיות להתמודד עם מצבים שונים. משחקי פיתוח חשיבה איכותיים מהווים גם הזדמנות נפלאה לבילוי משפחתי. ההורים יכולים לשחק עם הילדים, ללמוד על עולמם ולשוחח תוך כדי המשחק על אירועי היום.

משחקים מומלצים

חדרי הילדים עמוסים בדרך כלל בצעצועים שונים, וגם בחנויות ניתן למצוא כמות אדירה של משחקים לילדים. כשמחפשים משחקים מומלצים עבור חדרי ילדים, רצוי מאוד לבחור בפריטים איכותיים שישמשו את ילדי הבית היטב. עבור פעוטות אפשר לבחור למשל במשחק צורות מעץ שבעזרתו לומד הילד על הצורות הבסיסיות השונות. ילדים גדולים יותר ישמחו לקבל שולחן עבודה שבאמצעותו ניתן גם לתרגל מיומנויות מוטוריות או משחק שעון שדרכו יכול הילד להכיר את עולם המספרים. באופן כללי, רצוי לבחור בצעצועים העשויים מחומרי גלם איכותיים, המאפשרים לילד לתרגל את המיומנויות הדרושות בהתאם לגילו ולשלב ההתפתחותי שלו.

כיצד לבחור צעצועים מפתחי חשיבה?

  • צאו מהקופסה – ראשית, כדאי לזכור כי משחקים מפתחי חשיבה לא חייבים בהכרח להיות משחק קופסה פיזי. משחקי דמיון למשל הם אהובים ביותר על ילדים בגיל צעיר, ובדרך כלל הם אינם מצריכים ציוד מיוחד. אפילו מיטות ילדים ניתן לשלב במסגרת משחק מסוג זה; אם לדוגמה בחדר הילד יש מיטת מכונית, היא יכולה להפוך בקלות לחלק ממשחק דמיון מסעיר.
  • התאמה לגיל הילד – תתייעצו עם הנציגים בחנות ונסו לברר אילו מיומנויות מחזק כל משחק, ולאיזה גיל הוא מתאים. אם מדובר בפאזל פשוט יחסית הכולל 50 חלקים, הוא בהחלט יכול להתאים לילד בן 4, אך אם זהו פאזל מורכב שבו פרטים רבים – אולי כדאי לוותר.
  • כיף ומאתגר – כדי שהמשחק אכן יסייע לפתח את החשיבה הוא חייב להיות לא רק מאתגר, אלא גם כיף. לכן, חפשו משחק שהילד יוכל להצליח בו ושמתאים ליכולות שלו. משחק קשה מדי עלול לגרום לתסכול, ולהורה יהיה קשה מאוד להשיג את שיתוף הפעולה של הילד.

20.50.1705.00-dynamic-baza-100x200-cm-636108326307461658