ספטמבר 24, 2019

כמו כל הורה, גם הורים לילדים עם צרכים מיוחדים משתדלים לעשות ככל שביכולתם למען ילדיהם. כדי לקדם את הילד ולחזק אותו ההורים דואגים לרכוש עבורו ציוד מיוחד, להתאים עבורו את הטיפולים הדרושים ולהפגיש אותו עם בני גילו. הטיפולים והמאמץ הנדרש מן הילד מובילים לכך שבסופו של יום ארוך ומאתגר הוא זקוק למקום הבטוח שלו, לחדר הפרטי שיאפשר לו להירגע ולהתכונן לקראת היום הבא. לכן, חדרו של הילד צריך לספק לו את האווירה המתאימה ואת התנאים הנדרשים למנוחה. כיצד אפשר לעצב חדר כזה? קראו במאמר הבא.

התאמה לצרכים של הילד

כאשר מתכננים חדרי נוער או חדרי ילדים, לרוב משתדלים לעצב את החדר בהתאם לקונספקט מסוים ועל פי התקציב הקיים. אך בעיצוב חדר לילדים עם צרכים מיוחדים, ההורים צריכים לקחת בחשבון גורמים נוספים הנוגעים למצבו של הילד.

לכל ילד הצרכים שלו, אך בדרך כלל ההורה יידרש לשים לב לנקודות הבאות:

  • נגישות ונוחות 

חדרי ילדים מעוצבים הם דבר נפלא, אך כשמדובר בילדים עם צרכים מיוחדים, צריך קודם כל לתכנן חדר נגיש ונוח. הילד צריך להיות מסוגל להגיע לאזורים שונים של החדר בכוחות עצמו (במידת האפשר) וזאת מתוך מטרה להעניק לו רמה גבוהה ככל הניתן של עצמאות ולחזק את הביטחון העצמי שלו.

  • מקומות אחסון נוחים

ילדים עם צרכים מיוחדים מתקשים לעיתים בהתארגנות. הם עלולים לסבול מסרבול מוטורי או שהם יתקשו לארגן את המחשבות שלהם ולמצוא את מבוקשם בחדר. עניין זה עשוי להיות משמעותי יותר ככל שהילד מתבגר ועליו לאתר את הבגדים שהוא התכוון ללבוש באותו היום או את מחברות בית הספר שלו. לכן, כדאי לתכנן חדרי נוער וחדרי ילדים כך שהם יכללו כמות מספקת של מקומות אחסון בעלי חלוקה נוחה ומסודרת.

  • הקלת הוויסות החושי של הילד

פעמים רבות, ילדים עם צרכים מיוחדים מתקשים בוויסות חושי. במצב זה העוצמה של כל גירוי מתגברת וכך הילד חווה את הסביבה שלו לעיתים כלא נעימה ואף כמאיימת. טריקת דלת בחדר השירותים בבית הספר עלול להבהיל את הילד, המגע של הבגדים עם העור יכול להציק לו וגם המרקם של האוכל מרגיש לעיתים בלתי נסבל. לכן, מומלץ לעצב את החדר כך שלא ייצור עומס חושי, אלא יהיה מקום שבו הילד יוכל להירגע. לשם כך כדאי לדוגמה לבחור צבעים רגועים יחסית ולהשתמש במצעים מבדים נעימים ונושמים.

  • תכנון התאורה

תאורה היא אלמנט עיצובי חשוב, אבל במקרה של ילדים עם צרכים מיוחדים היא לעיתים קריטית לרווחת הילד. אור פלורסנט חזק מדי עלול להיות מאוד לא נעים לילד המתקשה בוויסות חושי לדוגמה, והוא גורם לא פעם לאי-נוחות, ולכאבי ראש. גם אור יום יכול להיות חזק מדי, ועניין זה דורש התייחסות מיוחדת אם הילד קם מוקדם מאוד בבוקר. לכן, השתדלו לעצב את החדר כך שהילד יוכל לשלוט בכמות האור שבו. התקינו עמעם שיאפשר להקטין את עוצמת האור של גופי התאורה והתאימו לחלונות וילונות שיאפשרו לצמצם את כמות האור הטבעי הנכנס לחדר.

לסיכום, עיצוב חדר לילדים עם צרכים מיוחדים דורש תכנון מראש וחשיבה על פרטים רבים. אם הדבר אפשרי, שוחחו עם הילד, שתפו אותו בתהליך והשתדלו ליצור עבורו את המקום הבטוח שבו הוא יוכל לצבור כוחות, לגדול ולצמוח. 

 

20.68.1101.00_4