מאי 19, 2019

ככה תשתתפו במדורות בל”ג בעומר עם הילדים ותחזרו בשלום

ל”ג בעומר מבשר את תחילתו של הקיץ והוא אחד החגים האהובים ביותר על הילדים. יש מי שיגיד כי הפופולריות של החג נובעת מכך שסוף-סוף נותנים לילדים להתקרב
לאש – לדבר הזה שההורים תמיד מזהירים מפניו. ואומנם, בילוי משותף סביב המדורה יכול להיות מהנה מאוד, אך גם עלול להיות מסוכן מאוד. ללא הקפדה על כללי זהירות, חגיגה שמחה של החברים עלולה להתדרדר לאסון. כיצד תוכלו להגן על הילדים בל”ג בעומר וממה יש להיזהר? על כך במאמר הבא.

אוספים קרשים

ההכנות לל”ג בעומר מתחילות בדרך כלל כמה שבועות לפני מועד הקמת המדורה. הילדים הגדולים מלקטים קרשים והילדים הקטנים מצטרפים בדרך כלל להורים ולמדורות שמקימים במסגרת פעילות הגנים. כך או כך, כאשר אוספים קרשים יש להקפיד על הכללים הבאים:

אין להיכנס לאתרי בנייה – איסוף קרשים מאתרי בנייה הוא כמובן אסור, אך יש להימנע ממנו מסיבה נוספת; אתרי בנייה אינם בטוחים תמיד; במקום עלולים להיות בורות או חומרים מסוכנים, וגם המשטחים הבנויים אינם יציבים בהכרח. לכן, אין ללקט קרשים מאתרי בנייה ואין להיכנס לאתרים מסוג זה כלל!

בלי מסמרים – אחרי שחידשנו חדרי נוער או את חדרי הילדים לכבוד חג הפסח, נותרים לעיתים פריטי ריהוט שאין בהם עוד צורך. פריטים אלו משמשים לפעמים את המדורה של ל”ג בעומר. אך שימו לב! לא פעם בחלקי הריהוט קיימים עדיין מסמרים וחלקים חדים אחרים העלולים לגרום לפציעה. אם מדובר בקרשים שנאספו מחוץ לבית, מסמרים אלו אף עלולים להיות חלודים. לכן, השתדלו להימנע לאיסוף קרשים הכוללים מסמרים, ובכל מקרה – היזהרו!

נעליים גבוהות – איסוף קרשים יכול להוביל אתכם לאזורים פתוחים ולשדות. במקומות אלו ייתכנו חרקים או נחשים קטנים. לכן יש לשים לב ולנקוט באמצעי זהירות כאשר מרימים קרשים המונחים בשטח. רצוי גם לנעול נעליים גבוהות שיגנו עליכם מפני פגיעות או שריטות.

 

בוחרים מקום למדורה

בוודאי שמתם לב כי לקראת החג השטחים הפתוחים עוברים גיזום ושיטוח. המטרה היא כמובן לסלק מן השטח את הצמחייה שהתייבשה ולצמצם את הסכנה להתפשטות שריפה. לכן, כאשר אתם בוחרים מקום למדורה יש לוודא כי האזור אכן עבר גיזום ראוי, וכי אין קוצים או עשבים רבים במקום. מלבד זאת, יש להקפיד על שני הדברים הבאים:

גידור המדורה – בדרך כלל נהוג לסמן את מקום המדורה בעזרת האבנים. סימון זה משמש לא רק כדי “לתפוס מקום” בשטח אלא הוא מהווה אמצעי הגנה חשוב. הוא נועד לחסום את האש ולסמן לחוגגים את הגבול שיש להתרחק ממנו.

מרחק ממתקנים וממבנים – כאשר אתם בוחרים במקום למדורה, יש לבחור באזור שאינו קרוב לבנייני מגורים ולקווי חשמל או למתקנים אחרים המכילים חומרים דליקים.

 

כללי זהירות מסביב לאש

כדי לעבור את החג בשלום וכדי ליהנות ממנו, יש לנהוג בזהירות ובחוכמה גם בסיום שלבי ההכנה. מלבד הבחירה במקום הנכון למדורה ובחומרי הבעירה המתאימים, חשוב מאוד לשים לב לכללי הזהירות הבאים:

ביגוד – רצוי ללבוש בגדים ארוכים כדי להגן על הגוף מפני גיצים ומפני עקיצות חרקים, ובמיוחד יש לנעול נעליים גבוהות למניעת פציעות.

לא להעמיד קרשים לגובה – נכון, כל אחד רוצה להקים את המדורה המרשימה ביותר, אך היזהרו! מדורה גבוהה מדי עלולה ליפול ולגרום להתפרצות של שריפה.

חומרים דליקים – אין להשליך לאש מכלים של חומרים דליקים, מכלי פלסטיק או מכלי תרסיס. מלבד סכנת פיצוץ, מכלים אלו עלולים לפלוט אדים מסוכנים.

אין להשאיר את האש ללא השגחה – ביליתם? נהנים? נהדר! בסופה של החגיגה כבו את האש וודאו שלא נותרו גחלים. והכי חשוב – אל תשאירו את האש ללא השגחה.

cilek-logo