מאי 3, 2018

הורים רבים משקיעים מאמצים וכסף רב בהקניית ידע והשכלה לילדיהם. ההכנות מתחילות עוד לפני שהילד עולה לכיתה א’, וכיום ישנם חוגים שונים וסדנאות כאלו ואחרות שנועדו להבטיח את התאמתו המקסימלית של הילד למערכת החינוך. אך רגע לפני שבוחרים את המורה הפרטי, ולפני שמחדדים את העפרונות, חשוב לשים לב לדבר בסיסי הרבה יותר – סביבת העבודה של הילד. על מנת לעודד את הילד לשבת לשולחן העבודה חשוב ליצור עבורו סביבה נוחה ותומכת שתאפשר לו לממש את הפוטנציאל המלא שלו.

מהי ארגונומיה

בבסיס הארגונומיה עומדת ההנחה כי את סביבת העבודה יש להתאים לאדם, ולא להתאים את האדם לסביבת העבודה. מטרתם של המוצרים השונים היא לשרת את צרכיו של האדם ולשמור על בריאות גופו. על כן ריהוט ארגונומי הוא ריהוט המותאם לאופן ישיבתו ויציבתו של האדם מתוך מטרה לצמצם למינימום את הסיכון לפגיעה בחוט השדרה או ביציבה. מלבד החשיבות הבריאותית קיים כמובן שיקול של תועלת; ככל שלילד יהיה נוח יותר לשבת לשולחן העבודה, וככל שפינת העבודה תהיה מותאמת יותר לגופו, כך סביר להניח שהוא יוכל ללמוד בנוחות רבה יותר. יצירת סביבה נוחה ונעימה תאפשר לילד להתרכז בחומר הנלמד, ותסייע לנטרל גורמים כמו אי נוחות העלולים להפריע בזמן תהליך הלמידה. אם ההורה או גורם אחר יושב עם הילד ומסייע לו בהכנת שיעורי הבית שלו, כדאי כמובן לדאוג גם לכיסא נוח עבורו.

אילו פריטי ריהוט אגרונומי ניתן למצוא

כפי שמשתמע מהכתוב לעיל, ריהוט ארגונומי אינו מיועד לחדרי תינוקות, אלא בעיקר יש בו צורך בחדרי ילדים ובחדרי נוער. ביצירת סביבת העבודה המותאמת לצרכיו של הילד חשוב לבחור בשולחן כתיבה המתאים לגילו ולגובהו של הילד. החנויות ניתן למצוא שולחנות המאפשרים עבודה נוחה ויעילה, ולצידם קיימים מוצרים רבים נוספים להשלמת פינת העבודה כולה. בשלב הראשון, כשהילד עולה לכיתה א’ חשוב בעיקר להתמקד בבחירת השולחן המתאים, ואליו יש לצוות כיסא נוח. כיסא אגרונומי נועד להתמודד עם הסכנות הכרוכות בישיבה ממושכת. ישיבה סטטית ללא תנועה עלולה ליצור לחץ על השלד של הילד ולפגוע בזרימת הדם, ועל כן חשוב לבחור בכיסא נוח הכולל תמיכה לומברית וכוונון מתאים. על מנת ליצור שגרת לימודים נכונה יש להדריך כמובן את הילד, לסייע לו לבנות לעצמו את אופן הלימוד המתאים לו, ולאפשר כמובן הפסקות מתאימות לשם מתיחת הגוף. בהמשך, כאשר צורכי הילד גדלים, ניתן גם לבחור בפד לשולחן וביחידת מדפים מתאימה להשלמת פינת העבודה.

יצירת פינת העבודה המושלמת לילד

כדי לבנות את פינת העבודה המושלמת לילד, מומלץ להגיע ביחד איתו לחנות ולשתף אותו בתהליך בחירת הרהיטים. הילד צריך לשבת ליד השולחן לבדוק את ההתאמה לגובה ולמרחב ולוודא כי רגליו אינם מוגבלות בעת הישיבה. שולחן העבודה צריך לאפשר אחסון נוח של הפריטים השונים כדי שמשטח העבודה עצמו יהיה נקי ככל האפשר ללא עומס של פריטים מיותרים ומסיחי דעת. חשוב לבחור בכיסא שהילד יכול להפעיל בקלות יחסית ושמאפשר לו תנועה נוחה. לשם כך רבים מעדיפים כיסא בעל גלגלים שיכול לנוע בקלות. חשוב לא פחות לדאוג לתאורה ראויה בסביבת העבודה שתאפשר ראות טובה ותחסוך מאמץ מיותר.

יצירת סביבת העבודה המתאימה היא הצעד הראשון וההכרחי לביסוסם של הרגלי למידה נכונים ויעילים.

חדר-ילדים-ונוער-דארק-מטאל