ינואר 18, 2018

השמירה על בריאותם של הגב וחוט השדרה היא הכרחית בכל גיל, ובייחוד כאשר מדובר בילדים קטנים. בגיל הינקות אין בדרך כלל בעיות בריאותיות הקשורות לאזור זו, אך חשוב בכל זאת לבחור במזרן מתאים המאפשר לילד שינה נינוחה ומרעננת.

הבחירה בחומרים הנכונים

גופם של תינוקות וילדים קטנים הוא רגיש הרבה יותר מזה של מבוגרים, וגם עורם נוטה לפתח לעתים קרובות אלרגיות לחומרים שונים. תגובות אלרגיות אלו עלולות להחמיר כאשר נוצר מגע בין העור העדין לבין חומרים סינטטיים. לבד סינטטי חסרונות נוספים; היכולות שלו לספוג זיעה היא נמוכה, ומכיוון שמדובר בבד שלא “נושם” הוא אינו נעים לעור בדרך כלל. בשל סיבה זו, חשוב מאוד להקפיד לבחון את הרכב החומרים שמהם עשוי המזרן הנרכש למען התינוק או הילד. יש להעדיף מזרן המרופד בבדי כותנה ופוליאסטר, שאף מתאווררים בקלות. ישנם גם מזרנים המצוידים בציפוי ניתן להסרה, גם שבעת הצורך (וכל הורה לילדים קטנים יודע שהצורך מתעורר תמיד), יהיה אפשר להוריד את הציפוי ולכבס אותו.

קשה או רך?

כאשר בוחרים במזרן למיטות חדרי ילדים, מומלץ מאוד שלא לבחור במזרן רך מדי. גם מיטות בחדרי תינוקות צריכים לספק את התמיכה הראויה לגופו של הפעוט, ומזרן רך אינו מאפשר זאת. הסיבה לכך היא שמזרן רך אינו מסוגל לתמוך בכל חלקי גופו של הילד או לשמור על המנח הטבעי של עמוד השדרה שלו. מצד שני, מזרן קשה מדי יהיה מאוד לא נוח לשינה ולא יאפשר לילדים מנוחה ראויה. על כן, המזרן המומלץ ביותר לילדים הוא מזרן ספוג כחול. למזרן זה רמת הקושי הראויה והוא עשוי כך שהחומרים המרכיבים אותו שומרי על אחידותם. יצירתו של משטח שינה אחיד, שאין בו שקעים או בליטות, יאפשר שינה ערבה וראויה. אם ניתן, כדאי לרכוש מזרן דו צדדי, כך שיהיה אפשר להפוך אותו אחד לכמה חודשים ובאופן זה לשמור עליו מפני שחיקה.

שומרים על התקן

אמצעי נוסף שנועד להבטיח את איכותו של המזרן הנרכש לחדרי תינוקות הוא תו התקן הישראלי שנקבע לו. בישראל קיים תו תקן הנקרא: ת”י 1548 והוא בוחן את התאמתו של מזרן מסוים על פי סטנדרטים מוגדרים היטב. תו תקן זו בודק למשל את גודלו של המזרן, את עמידותו באש ואת האוורור שלו. אין לזלזל באוורור המזרן, שכן המטרה העיקרית שלו היא מניעת התפתחותו של עובש העלול לסכן את בריאות התינוק. התקן מפרט את עוביו הרצוי של המזרן (7 עד 15 ס”מ), והוא מתריע בפני ההורים לבדוק אותו היטב לפני הרכישה. ההורים צריכים לוודא כי המזרן אינו קרוע, וכי אין בו פגמים אחרים. ניתן גם למדוד את גודלו על מנת לוודא את התאמתו לתקן. כשמדובר במזרנים לילדים גדולים יותר, לא קיים תקן הקבוע בחוק, אך מומלץ לבחור במזרנים העשויים ויסקו או לטקס המעניקים את התמיכה הנדרשת. כדאי גם לשים לב לכיסוי של המזרן ולהעדיף כיסוי מכותנה. תהיה הבחירה אשר תהיה, חשוב לבחור את המזרן בחנות מסודרת, ולברר מהי האחריות הניתנת למוצרים השונים.

 

20.21.1310.00-romantic-st-karyola-s-90x190-cm-635960706264952785