פברואר 22, 2016

זה לא סוד שהפרעות קשב וריכוז הן אחת ה”מגיפות” המשמעותיות של המאה ה-21. בעיות קשב וריכוז משפיעות על החיים של כל מי שסובל מהן בצורה ניכרת, כאשר הוא מתקשה לשמור על ריכוז, לבצע מטלות בסיסיות (חשבו, למשל, על הכנת שיעורים בקרב ילדים) וגם נתקל לעיתים בקשיים רגשיים או חברתיים. מה שחשוב לדעת הוא שבאמצעות עיצוב נכון של החדר, ניתן להקטין את ממדי הבעיה ולהקל על אלה הסובלים ממנה.

פתרונות אחסון וריהוט נכון

אחת מ”תופעות הלוואי” העיקריות של הפרעות קשב וריכוז היא הקושי למצוא ולאתר פריטים שונים, פשוט מכיוון שלא יודעים איפה הם הונחו. עיצוב נכון של החדר יכול להקטין את הבעיה הזו עד למינימום האפשרי. חשוב שהחדר יכלול מספיק פתרונות אחסון קבועים, בין אם סלסלות אחסון, מדפים, מתלים או כל דבר אחר. כאשר האדם יודע היכן בדיוק צריך להיות כל פריט, הוא לא צריך לזכור איפה הוא הניח אותו ביום ספציפי. הוא פשוט מניח את הפריט במקום הקבוע, ויודע לאחר מכן היכן הוא צריך להימצא.
מכאן, נובע שבעת בחירת ריהוט מומלץ לחדרי ילדים, מומלץ להתבונן על הפונקציונליות של הרהיט, כשרצוי להעדיף רהיטים שיכולים לבצע מספר תפקידים בו זמנית, כמו גם כוללים מספיק שטח אחסון. בדרך זו ניתן לחסוך במקום ולשמור ביתר קלות על הסדר, שכפי שנראה מיד חייבים להתייחס גם אליו בעת תכנון ועיצוב החדר.

חשיבותו של סדר

פתרונות אחסון גם יגדילו את הסבירות שהחדר יהיה מסודר ככל האפשר, מה שמשפר את האווירה בו ומקטין את הסחות הדעת. כאשר נדרש ללמוד למבחן או להכין שיעורים, למשל, עודף חפצים עלול להביא לכך שהמבט של הילד ינוח על החפצים המפוזרים בו, שמהווים גירוי ויזואלי, ולא על הספר או המחברת בלבד. המלצה מועילה אחרת היא פשוט להוציא מהחדר את כל מה שאין בו צורך, מה שמקל על שמירת הסדר ומקטין את הגירויים האורבים בפינות החדר השונות.

השאיפה: גוון מרגיע

כיום ידוע שצבעים לא רק כוללים משמעות אסתטית, אלא גם יוצרים אווירה ומביאים לתחושות מסוימות. במקרה של הסובלים מהפרעות קשב וריכוז, השאיפה היא לצבעים שיקטינו את הגירויים הוויזואליים, שכמובן מחמירים את הבעיה. מומלץ להוציא מהתמונה את הגוונים העזים והבולטים מדי, למשל של קירות הבית, ולהעדיף תחת זאת צבעים פשוטים אך מרגיעים. ברוב המקרים, הבחירה בגוון בהיר מעניין כלשהו מוכיחה עצמה כנכונה.

דוגמא לחדר המעוצב בצורה רגועה ונעימה, תוכלו לראות כאן למשל:

Relaxing Room