אוקטובר 21, 2015

הדבר שמאפיין יותר מכל את חדרי הילדים הוא הכאוס ששורר בהם. השפע שבו אנו חיים כיום מאפשר להורים לפנק את הילד באינספור צעצועים, לגו בכל הצורות, אלבומי צביעה צבעוניים, מדבקות וחרוזים, ערכות מלאכת יד ומה לא. כיצד גורמים לחדר להיות במצב סביר יותר מבחינת הסדר? ושאלה חשובה אפילו עוד יותר, כיצד מסייעים לילדים לרכוש אהבה לסדר וניקיון בסביבתם? עונשים ואיומים לא יעזרו לכם בכך ובטח שלא מומלץ להתפרץ על הילדים גם ברגעים שבהם מצב החדר גורם לתסכול. הדרך הנכונה להפוך את סידור החדר למשימה אהובה, היא להפוך אותה למשחק או למשהו שכיף וקל לעשות. אפשרות נוספת היא לתכנן את החדר כך, שמרבית האביזרים הגדולים בו יהיו בעלי שטח אחסון פנימי מוסתר. אפשר גם להפוך את סידור החדר לתחרות קטנה שאתם עושים בסוף היום, ״מי יסדר את החדר שלו ראשון״ או ״בוא נקבע שיא חדש במהירות סידור החדר״. דרך נוספת היא לדאוג שיהיו בחדר קופסאות צבעוניות גדולות שלתוכן אפשר יהיה לסדר את כל הבלגן.

טיפים נוספים שיגרמו לילדים לאהוב לסדר את החדר:

 • ■ על מנת להבטיח כי פינת היצירה תהיה מסודרת, מומלץ לרכוש שולחן שנועד במיוחד לשם כך. חשוב כי לשולחן הזה יהיו כמה מגירות אחסון לצבעים. כיום ניתן למצוא שולחן כזה שהחלק העליון שלו משמש כקן ציור אופקי עליו מותקן גליל נייר לציור. יחד עם השולחן מגיע גם כיסא שהחלק הפנימי שלו הוא קופסת אחסון. או הדום שבפנים ניתן לשים צעצועים. אפשר גם לבחור הדום בצורה מדליקה של פיראטים, לדוגמה הדום תיבת אוצר:
  Black-Pirate-Chest1
 • ■ שחקו עם הילד משחק סידור הצעצועים לפי צבעים או לפי צורות.
  Black-Pirate-Chest1
 • ■ בבחירת הרהיטים הגדולים לחדר כמו מיטה למשל, השקיעו מחשבה והעדיפו מיטה גבוהה עם סולם או עם מגלשה שהחלק התחתון שלה הוא אוהל שיכול לשמש כשטח כיפי למשחק, בו ניתן לשמור בפנים את כל הבלגן.
  Black-Pirate-Chest1
 • ■ במידה ותדאגו לאבזר את החדר באביזרים שהופכים את משימת סידור החדר לקלה ואף מהנה, כך וגם לא תיאלצו להילחם על כך ולהזכיר לילד לסדר מכיוון שהוא יעשה את זה בעצמו תוך כדי משחק. בנוסף, מומלץ למקם בחדר פינת ישיבה למשחק וכך גם הצעצועים לא יתפזרו ברצפה.
 • ■ בעת רכישת הרהיטים והאביזרים לחדר בחרו כאלו שיש להם יותר משימוש אחד. למשל כוננית מגירות שהיא גם שרפרף שאפשר לשבת עליו וגם לסדר לתוכו פריטים קטנים שלא יהיו מפוזרים סתם כך בחדר.

Accessory-Category-Playing-Group-350x221