אוקטובר 9, 2018

 

בעבר הרחוק, הילד ובריאותו הנפשית והפיזית לא היו בראש מעייניהם של ההורים; הילדים נתפסו כרכוש ההורים וכך גם התייחס אליהם החוק. מאז, התרחשו שינויים חברתיים רבים, וגם זכויותיו של הילד הוגדרו היטב בחוק. אך למרות ההתקדמות הרבה, ילדים היום נתונים לסיכונים רבים, חלקם נובעים דווקא בשל ההתקדמות הטכנולוגית של החברה האנושית. רשת אינטרנט הפכה להיות חלק מרכזי בחייהם של ילדים רבים, מצב החושף אותם בפני סכנות רבות שלא היו קיימות בעבר. המאמר הבא יגדיר כמה מן הסכנות הללו ויציג דרכי התמודדות העשויות לסייע להורים.  

 

 

הסכנות הקיימות ברשת האינטרנט:

  • בניגוד לילדיהם הקטנים, מרבית ההורים גדלו בתקופה שקדמה לרשת האינטרנט. המחשב הביתי החל להיכנס לשימוש רק בסוף שנות ה-80 תחילת ה-90, וגם אז עברו עוד כמה שנים טובות עד שהאינטרנט הפך לבן בית. על כן, חשוב לזכור כי הילדים (שהם קטינים), בניגוד להוריהם, אינם יכולים להעריך את כל הסיכונים שאליהם הם חשופים, ולא תמיד הם יודעים כיצד להגיב להם. להלן רשימה חלקית בהחלט של הסיכונים שאליהם חשופים ילדים ברשת האינטרנט:
  • תכנים שאינם מותאמים לגיל
  • אחת הסכנות הגדולות ביותר היא חשיפה לחומרים שאינם מותאמים לגילו של הילד, כמו גם חשיפה לחומרים העשויים לפגוע בביטחון העצמי שלו. במסגרת זו עשויים להיכלל לא רק תכנים פורנוגרפיים אלא גם תכנים אנטישמיים, תכנים מיזוגניים או תכנים מסוכנים אחרים המעודדים את הילד להצטרף לכת מסוימת או לקחת חלק בפעילות המסכנת אותו. מלבד אלו, חשוב גם לשים לב אם קיימת חשיפה לתכנים המעודדים התמכרות להימורים או לכל עניין אחר.
  • פגיעה חברתית
  • סכנה נוספת שהמודעות לה גוברת בשנים האחרונות, היא סכנת השיימינג. אחד השימושים המרכזיים לרשת האינטרנט, בעיקר עבור בני נוער, הן הרשתות החברתיות השונות. הן מאפשרות ליצור קהילות וקבוצות והן מספקות לנערים ולנערות פלטפורמה להביע את עצמם. אלא שלעיתים קהילות אלו עלולות גם לעודד שיימינג של ילד זה או אחר ואפילו חרם חברתי, ולכן ההורים חייבים להיות ערים לסכנה זו.
  • פגיעה פיזית בילד
  • ברשת האינטרנט גולשים לא רק הילדים אלא גם עבריינים המחפשים דרכים שונות ליצור קשר עם ילדים, במטרה לפגוע בהם. חדרי נוער  כמו גם חדרי ילדים רבים כוללים היום עמדת מחשב שדרכה עלולים הילדים להיחשף לגורמים עוינים שונים שינסו ליצור איתם קשר או אפילו לפתות אותם למפגש באמצעות הבטחות שונות.

אז מה עושים?

1) שמים לב לסימני אזהרה

חשוב מאוד כי כל הורה יהיה ער לזמן הגלישה של הילד וישים לב לקיומם של סימני אזהרה שונים. כאשר הילד גולש שעות ארוכות, במיוחד בלילה ובמיוחד ב-chatrooms, יש לוודא שהוא אינו יוצר קשר עם גורמים שליליים. אם הילד מתבודד או סוגר במהירות את המחשב כאשר ההורה נכנס לחדר – גם אלו הם סימני אזהרה שההורה צריך לשים לב אליהם. סימני אזהרה נוספים יכולים  להיות כאשר הילד מקבל חבילות או מתנות ממקור לא ידוע או כאשר הוא מקבל שיחות טלפון מאדם מבוגר שזהותו אינה ידועה.

2) משוחחים ומסבירים

תגובת ההורה צריכה להיות מותאמת לגילו של הילד. כאשר מדובר בילד קטן, הורים רבים בוחרים שלא להתקין עמדת מחשב בחדרו וזאת על מנת לפקח על אופן השימוש ברשת. כאשר מדובר בילדים גדולים יותר, חשוב לשוחח על הסכנות ולוודא שהילד ער להן. אם הילד עושה שימוש ברשתות חברתיות, מומלץ לבדוק שהוא מכיר את הגדרות הפרטיות ויודע כיצד להשתמש בהן. מלבד זאת, תפקידו של ההורה לוודא כי הילד חש בטוח לפנות אליו בעת צרה או בכל שאלה הקשורה לביטחונו האישי.

3) בודקים את המחשב

גם אמצעי זה צריך להיות מותאם לגילו של הילד. ככל הילד צעיר יותר, מומלץ לבדוק מדי פעם את היסטוריית הגלישה והשימוש במחשב, ולוודא כי במחשב לא מותקנות תוכנות עוינות שונות העלולות לפגוע בילד. במקרה הצורך, כדאי להתייעץ עם גורם מומחה.

4)  תוכנות לפיקוח

כלי נוסף העומד לרשות ההורים, והעשוי להתאים בעיקר כאשר מדובר בילדים קטנים, הוא התקנה של תוכנת פיקוח על גלישת ילדים. מטרתן של תוכנות אלו הוא לבצע סינון של מידע על מילים מסוימות ולחסום גישה לאתרים המעודדים סקס, שימוש בסמים, הימורים או אלימות. תוכנות אחרות אף מנטרות את המתרחש ב-chat rooms, והורה המתלבט באשר לצורך בתוכנות אלו יכול למצוא על מידע רב ברשת, או אף להתייעץ עם מומחה בנושא.

 

מיטה בלאק