יולי 27, 2017

צביעת חדרי ילדים  וחדרי נוער

אחד הסימנים הראשונים לכך שהילד שלנו מתבגר היא הנטייה שלו לפתח העדפות שונות. לעתים מדובר בבקשות יוצאות מגדר הרגיל או בקשות שאינן ברות ביצוע, אך בכל הנוגע לעיצוב החדר הפרטי של הילד, ניתן בהחלט למצוא פתרונות יצירתיים שיהיו מקובלים על כל הצדדים. עולמם של ילדים הוא לעתים עשיר מאוד ומלא דמיון, ועל כן לפעמים יציע הילד רעיונות רבים לצביעה בגוונים שאינם בהחלט משתלבים זה בזה. כאן בדיוק מקומם של ההורים לכוון את הילד ולסייע לו לבנות את העיצוב שגם לא יימאס עליו אחרי שבוע וחצי.

כיצד בוחרים בעיצוב המתאים

בשוק קיים היום מגוון רחב של צבעים וחומרים, ויש אפשרות להשיג באמצעות עזרים שונים אפקטים רבים. על מנת שלא ליצור בלבול ואי התאמה, כדאי לשבת ביחד עם הילד לפני הביקור בחנות ולתכנן את העיצוב הרצוי. מומלץ לנסות שלא “להתפזר” יותר מדי, אלא לבחור בנושא מרכזי אחד שיביע גם את עולמו הפנימי של הילד ואת תחומי העניין העיקריים שלו. חשוב כמובן לקחת בחשבון את התקציב העומד לרשות המשפחה ואת העובדה כי סביר להניח שבחלוף השנים ירצה הילד בעיצוב חדש שיהיה תואם יותר את גילו. ישנן חנויות רבות המתמחות  בחדרי ילדים וחדרי נוער וניתן בהחלט להתייעץ עם אנשי המקצוע שיידעו להציע הצעות מועילות וטובות.

באיזה גוון לבחור

הבחירה בגוון העיקרי לחדר צריכה להיות תלויה בראש ובראשונה בהעדפתו של ילד, אך כדאי לשים לב כי לצבעים שונים עשויות להיות משמעויות שונות ויש האומרים אף השפעות שונות על מצב הרוח. צבע צהוב למשל הוא צבע שיש לו אסוציאציות של שמחה ואופטימיות, והוא אף עשוי לעודד ריכוז וחריצות. לעומתו הצבע הכחול מקושר לאווירה רוחנית ומרגיעה יותר, וייתכן שתסייע לילד שיש לו “פלפל” וזקוק (הוא או הוריו) למעט שלווה. גם לסגול יש קונוטציות רוחניות יותר ואילו צבע ירוק הוא צבע רענן המשדר אווירה של התחדשות. כמובן שאין חובה לצבוע את כל קירות החדר, וניתן בהחלט גם לשלב בין הצבעים השונים. לפני הבחירה בשילוב הצבעים מומלץ כאמור לשבת בבית או עם איש מקצוע כדי לנסות להבין כיצד תראה התוצאה הסופית. כיום ניתן גם לעשות שימוש באפקטים דקורטיביים שונים גם באמצעות עזרים פשוטים יחסית כגון ספוג, שבלונות או ערכות צבע שונות.

למה לשים לב כשבוחרים צבעים

הבחירה בצבעים חשובה, אך חשובה עוד יותר היא הבחירה בצבעים בטיחותיים וידידותיים לסביבה. על כן כדאי מאוד לבחור בצבעים המבוססים על מים, ולהשתדל לבחור במוצר שהסימון על האריזה מעיד כי החומר שבו מכיל ריכוז VOC נמוכים או אפסיים (low VOC או VOC FREE). כאשר בוחרים בצבע מומלץ לוודא כי מוטבע על האריזה התו הירוק של מכון התקנים הישראלי. תו זה מבטיח כי הצבע אכן על בסיס מים, ואינו פוגע בסביבה.

 

16