ספטמבר 20, 2018

תכנונו ועיצובו של חדר הילדים הוא עניין שונה מאוד מעיצובם של יתר חדרי הבית. מלבד שיקולי נוחות ושיקולים אסתטיים, נדרשים ההורים להתחשב בצרכים הייחודיים של הילד. המטרה המרכזית היא כמובן ליצור חדר נעים ומזמין שיהיה כיף לשחק בו וכמובן שיהיה קל לסדר אותו אחרי כל הכיף. אך לפני שממהרים לבחור ריהוט ולפני שמתכננים מקומות אחסון, חשוב להתייחס לעניין בסיסי הרבה יותר – הרצפה. בעבר הייתה אפשרות אחת בלבד, והיא ריצוף סטנדרטי; אך כיום ישנו פתרון אחר שהפך לפופולרי מאוד בקרב הורים רבים. האם הפרקט הוא אכן הבחירה הנכונה לחדר הילדים? המאמר הבא יוכל לסייע במציאת התשובה.

 

יתרונות הבחירה בפרקט

אחת הסיבות בעטיין הורים רבים בוחרים בפרקט לחדר הילדים, היא החומר עצמו. רצפות הן בהחלט פתרון טוב וראוי, ודורות שלמים של ילדים גדלו בבתים המרוצפים במרצפות סטנדרטיות לחלוטין. אך לרצפות יש חסרון משמעותי אחד – הן מאוד קרות בחורף, והן אינן תורמות ליצירתו של מראה חמים ונעים. יש שיגידו שניתן כמובן לפרוס שטיח בחורף, או אפילו לבחור ברצפות ייחודיות במראה יוצא דופן, אך לא תמיד יהיה מדובר בפתרון מספק. שטיח הוא כידוע מצע לאבק ולקרדיות האבק, ועל כן כדי למנוע גירוי של מערכת הנשימה הרגישה של הילד, יש צורך בשאיבה סדירה ויסודית. גם מרצפות ייחודיות לא תמיד יהיו פתרון אידיאלי; במקרים רבים, במקום להשתלב היטב במראה הכללי של החדר, הן יוצרות “לוק” סותר שנראה זר ולא מתאים. פרקט לעומת זאת מאפשר להביא קצת מן הטבע הביתה והאווירה בחדר כבר הופכת לנעימה הרבה יותר. הגוון החם של העץ מחמם את החדר, ובחורף הילד יכול לשחק על הרצפה ללא חשש.

סוגי הפרקט

לפני שבוחרים פרקט או משטחי דקים עבור חדרי נוער או עבור חדרי ילדים, חשוב להכיר את כל סוגי הפרקט. לכל אחד מהסוגים היתרונות והחסרונות שלו, חלקם יתאימו לחדר הילדים, אך חלקם יתאימו עוד יותר לחדר הסלון או לחדר השינה של ההורים.

  • פרקט טבעי – זהו אחד הסוגים האהובים והוא העשוי מעץ מלא. פרקט מסוג זה נקרא גם פרקט גושני ובדרך כלל הוא גם יהיה איכותי מאוד. יחד עם זאת, פרקט מסוג זה מצריך פוליש של לפחות פעם בשנה ויש לנקות אותו באמצעות חומר מיוחד. הוא רגיש לרטיבות לשריטות, ולכן לא מתאים בהכרח לחדר הילדים.
  • פרקט במבוק – זהו פרקט המיועד בעיקר למי שהדאגה לסביבה מדירה שינה מעיניו. הוא עשוי מחומר אקולוגי, ויכול אף להתאים לאזורים שיש בהם מעט לחות. יחד עם זאת, גם פרקט מסוג זה נשחק בקלות יחסית, ולא בטוחה שיתאים לחדר הילדים דווקא.
  • פרקט למינציה – פרקט עץ מלא המדגיש את המרקם הטבעי של העץ הוא דבר נפלא, אך מי שמחפש פתרון זול יחסית ועמיד יחסית, כדאי אולי שיבחר בפרקט למינציה. לפרקט זה ציפוי המגן מפני שריטות ושחיקה ומתחתיו קיימת שכבה נוספת שהיא למעשה תמונה המודבקת על שכבת שבבי עץ. זה נשמע אולי פחות רומנטי מהעץ המלא או מפרקט הבמבוק האקולוגי, אך סביר להניח שהילדים (והחברים שלהם) לא ירגישו בהבדל, ואם הם ישפכו כוס שוקו על הרצפה – זה לא יהיה כאב לב גדול.

לסיכום, פרקט אכן משדרג את האווירה בחדר הילדים אך לפני שממהרים להחליף את הרצפות הקרות בעץ החם, כדאי לוודא שהמחיר מתאים ושבוחרים בסוג הפרקט הנכון לצרכים ולגילו של הילד.