דצמבר 7, 2017

שיעורי בית הן מטלות שאף אחד לא אוהב לעשות, לא ילדים ולא מבוגרים. לכן חשוב לעצב סביבת עבודה ולמידה שתהיה נעימה ונוחה, ומתאימה לצרכים של הילדים. בצורה כזו יהיה להם קל יותר להתיישב וללמוד, כשכל דבר נמצא במקום המתאים ובמינימום של מריבות.

היכן למקם את פינת העבודה?

יש מגוון של דרכים לעצב חדרי ילדים, ובתוך כך גם את פינת הלמידה, אך תחילה צריך להחליט על המיקום שלה. באופן טבעי אנחנו חושבים ישר למקם את הפינה בחדר של הילד לצד המיטה שלו. אבל האם זה באמת המיקום הכי טוב עבורו?

לכל ילד יש העדפות שונות, וכדאי מאוד לשאול אותם. לבדוק מה הם מעדיפים, וגם להסתכל על הצורה בה הם מכינים שיעורים היום. יש ילדים שיעדיפו לשבת במרכז הבית, וכך הם יכולים להיעזר בהורים בקלות וגם לא להרגיש שהם מפספסים משהו בהתרחשויות בבית. מצד שני, יש ילדים שיעדיפו לעבוד בשקט מוחלט, בחדר עם דלת סגורה. כאשר יש כמה ילדים בבית, אפשר להתלבט איתם האם הם ירצו לעבוד בפינה משותפת או אישית. וזה תלוי כמובן במקום הפנוי שיש בבית ובתקציב שלכם.

ישנם דברים נוספים שכדאי לקחת בחשבון, כמו מיקום של שקעי חשמל והאם למקם את השולחן מול החלון או דווקא בכיוון המנוגד. אם פינת העבודה כוללת מחשב, מומלץ למקם אותו דווקא בחלל ציבורי, בעיקר כאשר משתמשים בו ילדים בכיתות הנמוכות שעדיין זקוקים להשגחה וסיוע.

בחירת הרהיטים

סביבה לימודית אומנם מתחילה בשולחן כתיבה, אבל היא לא נגמרת שם. לצד השולחן כדאי לדאוג גם למקומות אחסון וארגון, כיסא ועוד. אבל בואו נתקדם צעד- צעד.

גם כאן מומלץ לדבר עם הילדים שלכם ולשאול מה הם מעדיפים, ולחשוב כיצד הם עושים את השיעורים שלהם היום. יש ילדים שיעדיפו שולחן גדול שעליו הם יכולים לפרוש את כל הספרים והמחברות, ויש ילדים שזקוקים לעמדת עבודה קטנה עם מחשב. ויש ילדים שבכלל יעדיפו לשבת על הספה, ואז אפשר לחפש פתרונות של משטחים מתקפלים שאפשר להיעזר בהם.

לאחר שהגעתם להסכמה על השולחן, כדאי לחשוב על שילוב של כיסא איכותי וארגונומי, כדי לשמור על הבריאות. ולפני שרוכשים את שניהם, לבצע מדידות ולתת לילדים עצמם להתנסות הן בכיסא והן בשולחן, ולראות שהם באמת נוחים להם ומתאימים לגובהם.

בגלל שילדים נוטים לבלאגן (והאמת היא שגם רוב המבוגרים), כדאי ליצור מראש מקומות אחסון מוגדרים – מדף לספרים, מדף למחברות, מעמד שיכיל את כלי הכתיבה. אם יש בעיית מקום בחדר, אפשר למצוא פתרונות יצירתיים כמו שידת מגירות אינטגרלית או לפנות קצת מקום ולנצל את שטחי האחסון של ארון לחדר ילדים.

בחירת העיצוב

לרוב נוטים להמליץ לבחור בעיצוב שקט ורגוע, כזה שלא יסיח את דעתם של הילדים. אולם אנחנו רוצים שפינת העבודה תהיה נעימה בשביל הילד, ולכן גם כאן כדאי להתייעץ איתו ולהקשיב לטעמו. אם הילד מעדיף רהיטים בצבעים עזים בהחלט אפשר לשלב אותם בסביבת העבודה.  מלבד התייעצות עם הילד, שהינה חשובה ומשמעותית לתהליך העיצוב, מומלץ גם להתייעץ עם מעצב או מעצבת פנים, בוגרי לימודי עיצוב פנים. אלו אנשי מקצוע שיש להם ניסיון וידע מקצועי בתחום העיצוב ושווה בהחלט לשמוע את הטיפים והעצות שלהם במיוחד כאשר מדובר על עיצוב של חדר כמו חדר ילדים.

20.50.1501.00-dynamic-kitaplik-636108322748079654