יוני 27, 2019

לקראת החופש הגדול, הורים רבים חוששים לשמוע מילדיהם את אותן שתי מילים החוזרות על עצמן: “משעמם לי”. אך שבוע הספר, החל בחודש יוני, מזכיר לנו כי מלבד טאבלטים ומסכים יש דרכים נוספות להפיג את השעמום של הילדים שלנו. כיום, הוצאות הספרים מקפידות להוציא לאור ספרים איכותיים ומושקעים שנותנים כבוד למילה הכתובה ולילד הקורא אותה. אז אילו ספרים מומלצים יצאו בזמן האחרון? קראו במאמר הבא.

ספרים לפעוטות

הורים רבים שואלים את עצמם “איך נוכל לגרום לילדים שלנו לאהוב ספרים?” התשובה היא פשוטה – מגיל צעיר רצוי לקרוא עם הילדים ספרים, וכמובן, לתת להם לגעת בדפים ולהתנסות בתחושה שלהם, בלי לקרוע כמובן. 

לגיל הרך (עד גיל 3 – 4 בערך) ניתן למצוא היום ספרים רבים, ולהלן שלוש המלצות:

 

כל ספרי אמי רובינגר – זהו אחד הסופרים הישראלים האהובים ביותר, שהלך השנה לעולמו. רובינגר כתב ואייר ספרי ילדים המערבים את הילד בתהליך הקריאה ואחד החדשים ביותר נקרא “חלום על שולחן כחול”. הספר מזמין את הילד לצאת למסע דמיוני, וגם כאן – הילד משלים את המילה האחרונה במשפט, ולומד את תורת החריזה “על הדרך”.

אל תעירו את הטיגריס – זהו ספר מתורגם פרי עטה של בריטה טקנטרופ שאף איירה אותו. זהו ספר מצחיק שכל המשפחה תשמח לקרוא יחד והוא מתאים לגיל 2 עד 5.

הדלת הירוקה – את הספר הזה כתבה רינת הופר, גיבורת הילדים, והוא יכול להתאים לילדים מגיל 2 ועד גיל 5. כאן תמצאו שירים, סיפורים ואיורים העוסקים כל אחד בנושא אחר.

 

ספרים לילדים

אחד הסממנים לכך שהילד כבר גדל הוא הצורך להתאים עבורו את הספרים שאתם קוראים יחד. בגיל זה, כאשר הילד כבר עבר את גיל 5 ואוטוטו הוא עולה לכיתה א’, הספרייה של חדרי שינה לילדים צריכה לעבור שינוי ולהתרענן

להלן כמה המלצות לספרי קריאה לגיל זה, שגם ההורים יאהבו לקרוא:

אלטע זאכן – אל תבהלו מהשם, זהו אחד הספרים המתוקים שיצאו בזמן האחרון, והוא מצליח לפנות גם לדמיונם של הילדים וגם לחוש הנוסטלגיה של ההורים ושל הסבים. הילדים פוגשים את סבתא אלטע זאכן והופכים את ה”מציאות” שלה למשהו מיוחד.

דוקטור מולקולה – אם אתם עדיין לא מכירים את הפרופסור המשוגע הזה – זה הזמן. זהו ספר מושלם לילדים סקרנים ולהורים “זורמים” שמוכנים קצת להתנסות עם הילדים בבית ולעשות ניסויים פשוטים אך חכמים.

ממה עשויים ראשי ממשלה – ילדים יצירתיים (וההורים שלהם) ישמחו לעיין בספר הזה שיצר חנוך פיבן ושיצא בהוצאת זב”מ. באמצעות חפצים קטנים, פיבן יוצר דיוקנאות משעשעים של מנהיגים ישראלים, וכך מעניק לילדים הזדמנות ללמוד על ההיסטוריה של עם ישראל ועל הסיפור האישי של המנהיגים שלה.

סדרת “קטנות גדולות” – רגע לפני שהילדים גדלים וצריך להכין להם חדרי נוער מפונפנים, תציידו אותן בסדרה המופלאה הזאת של הוצאת צלטנר. סדרת הספרים הזאת מתמקדת בנשים שעשו היסטוריה בתחום שונים, וכך תוכלו לפגוש כאן את הציירת פרידה קאלו, את המדענית מארי קירי, את הטייסת אמיליה ארהרט ועוד רבות טובות. האיורים המקסימים מוסיפים חן נוסף, וספרים אלו יוכלו להוות השראה לילדים ולילדות גם אחרי שכבר יגדלו קצת.

תאורה לחדרי ילדים