יולי 25, 2018

חשיבותו של המשחק להתפתחותם של ילדים היא עניין ידוע שאף מתועד במחקרים שונים. בגיל הרך משחק מסייע לבנות את הקשר בין ההורה לבין הילד והוא תורם להתפתחות המנטלית והפיזיולוגית שלו. דרך המשחק הילד גם מכיר יותר טוב את הסביבה שלו, מתנסה במצבים שונים וכך מפתח מיומנויות שונות. באמצעות משחקים איכותיים המותאמים לגיל, הילד אף יכול לרכוש מיומנויות חברתיות שונות, ומכאן החשיבות הרבה שיש למשחק. אך כיום השוק מוצף במשחקים שונים, חלקם טובים יותר וחלקם טובים פחות, וכל הורה מחפש עבור הילד שלו את המשחק הטוב ביותר והמקורי ביותר – על כך במאמר הבא.

בחירה באיכות

משחק זה דבר נפלא, במיוחד כאשר מנגד עומדת האפשרות השנייה הזמינה היום, והיא בהייה במסכים. אך כדי שהצעצוע או המשחק הנבחר יהיו אכן מועילים להתפתחותו של הילד יש להקפיד לבחור במוצרים איכותיים, העשויים חומרי גלם טובים והמותאמים לגיל. כיום ניתן למצוא בשוק סוגים רבים של משחקים העשויים חומרים פלסטיים קטנים, חלקם מתפרקים בעת השימוש וחלקם אינם שורדים לאורך זמן. לכן הנטייה היא לבחור דווקא בצעצועים העשויים עץ (אם זה רלוונטי), משחקים שבמרבית המקרים ישמשו לא רק את ילד אחד, אלא גם האחים שעוד יבואו. כך ניתן למשל לבחור צעצועים המסייעים למשל לפתח את עולם הדמיון של הילד; ניתן לבנות פינת מטבח יפה ולצרף לה כלים נאים, ויש אפשרות להרכיב מעין סדנת עבודה שתכלול סט בנייה וכלים שדרכם יחזק הילד יכולות של מוטוריקה עדינה. ילדים שיש להם נטייה מוזיקלית ישמחו בוודאי לקבל פסנתר קטן המותאם לגודל שלהם ויש אפשרות להוסיף גם כלים קטנים נוספים כמו תופים, רעשנים וחליליות לפיתוח השמיעה המוזיקלית של הילד. רעיון אפשרי נוסף הוא פינת ציור ויצירה שיכולה לכלול לוח ציור כמו גם שולחן במידות מתאימות שישמש את הילד להתנסות בחומרים שונים.

משחקי דמיון

חדרי ילדים ואף חדרי נוער הם המקום המושלם למשחקי דמיון עשירים. כיום ניתן למצוא למשל מיטות ילדים המעוצבות באופן ייחודי המושך את העין. כך, אפשר למשל לבחור במיטת מכונית או מיטה המעוצבת כסירת פיראטים וליצור עבור הילד את זירת המשחק האולטימטיבית. במקרים אלו ההורה יכול גם להצטרף לילד למשחק אחרון לפני השינה ולסיים את היום בכיף ובהנאה. אם בחדר הילדים ישנם כמה אחים המתגוררים יחד, ניתן למצוא פתרונות כוללים שיאפשרו משחק משותף. כך את רעיון מיטת הקומותיים אפשר לשדרג באופן משמעותי, והיום ניתן למשל למצוא מיטות הכוללות מגלשה מהמיטה העליונה ועל למטה. על המיטה הזאת ניתן לעטות גם כיסויים מיוחדים ווילונות, למשל כיסוי המדמה מראה של טירה מלכותית. באופן זה ניתן יהיה ליצור את התפאורה המושלמת למשחקי דמיון עשירים ומהנים לכל הילדים. כך גם הופך חדר הילדים לחדר משחקים ונעים לשהות בו במיוחד בחודשים החמים שאין אפשרות לצאת החוצה.

גם על הרצפה

כאשר מתכננים משחקים לחדר הילדים, ניתן גם להשתמש ברצפה. בחנויות היום אפשר למצוא ניירות דבק ייחודיים כגון וושי-טייפ שאותם ניתן להדביק על הרצפה בקלות ולהסיר אותם בלי שיישארו סימנים. כך ניתן ליצור על הרצפה משחקים שההורים זוכרים עוד מתקופת ילדותם, כגון קלאס, וגם אותם ניתן לשחק כשיורד גשם בחוץ או כשחם מדי לצאת החוצה. אפשרות נוספת היא לבחור באביזרים משלימים כגון שטיחים שעליהם מודפסים למשל מגרש כדורגל או מפה של תיבת אוצר. שטיחים מסוג זה עשויים להפוך לחלק בלתי נפרד ואהוב של עולם הדמיון והמשחק של הילד.

בשורה התחתונה, היום ניתן למצוא ולהרכיב משחקים רבים ומגוונים עבור הילד. חשוב להקפיד לבחור במוצרים איכותיים המותאמים לגילו של הילד ולנטייה הטבעית שלו. באופן זה המשחק יסייע לחזק את המיומנויות השונות ולהעשיר את עולמו של הילד. ואולי… גם ההורה ייהנה יותר.

שטיח בייבי בוי