מאי 31, 2018

כאשר מתכננים את חדר הילדים האידיאלי, הפנטזיה של כל הורה כמעט היא ליצור מרחב נעים ומרווח שיכלול אזורים שונים; אזור המותאם למשחק, פינה המיועדת לעבודה, נישה להירגעות ואזור שינה כמובן. אלא שפנטזיה לחוד ומציאות לחוד, וברוב הבתים בארץ המרחב של כל חדרי הבית, ובפרט של חדרי הילדים, הוא מוגבל. אך אל דאגה, באמצעות מעט יצירתיות וקמצוץ דמיון, ניתן ליצור חדר ילדים נעים שיהיה בו אפילו קצת מרחב לזוז בו.

תכנון מראש

לפני שמתחילים לבחור את פריטי הריהוט השונים ולפני שממהרים ללקט את האביזרים המשלימים, חשוב לבצע עבודת הכנה ראויה. בפרט כאשר מדובר בחדר ילדים שממדיו אינם גדולים מאוד, יש לוודא כי בידי ההורים המידות המדויקות של החדר ושל חלקיו השונים. מומלץ גם לתכנן היכן יוצבו הרהיטים השונים, ולהגיע לחנות מצוידים בתמונות ובשרטוטים של החדר. כך יוכל הצוות המקצוע לקבל תמונה מלאה באשר למרחב הקיים בחדר, ותהיה באפשרויות להציע פתרונות הולמים. חשוב גם לזכור כי לא מומלץ לדחוס רהיטים גדולים מדי או רהיטים מרובים מדי לחלל קטן; חדר שבו אין מרחב מספק לרהיטים ולפריטים השונים עלול ליצור מראה דחוס ועמוס מדי. על כן, בחדר קטן כדאי להסתפק במספר מצומצם של רהיטים, ולזכור שהכלל הוא – מעט זה יותר. לצד תכנון סידור הרהיטים בחדר, חשוב לתכנן גם את אופי התאורה של החדר. אור טבעי הזוכה לחיזוק באמצעות גופי תאורה מתאימים, עשוי לסייע ביצירת מראה נעים ומואר יותר.

אחסון, אחסון, אחסון

כאשר מתכננים חדרי ילדים בעל ממדים לא גדולים, אחד השיקולים המרכזיים הוא נושא האחסון. חדר קטן עלול ליצור בלגן גדול, בשל מגבלת המקום שיש לפריטים השונים. על כן, תכנון חכם ויעיל של חדר התינוקות והילדים יכלול התייחסות גם לנושא האחסון. אם אין אפשרות להציב יותר מארון אחד בחדר, יש אפשרות לחשוב על פתרונות יצירתיים אחרים, כמו למשל להיעזר במדפים תלויים או בקולב חיצוני לארון שיצור מקום נוסף לתליית בגדים. חשוב גם לזכור כי לצד החסרונות שיש לחדר קטן, קיים גם יתרון מרכזי אחד; מכיוון שבחדר קטן מקום האחסון הוא מוגבל, קיים תמריץ משמעותי לשמור על הסדר ולהימנע מצבירה של חפצים שאינם נחוצים. על כן, מומלץ להשאיר בחדר את מה שנחוץ בלבד; בגדים שאינם בשימוש, ספרים ישנים או מזכרות שכבר שכחנו מהם – אין סיבה לשמור בחדר, וניתן לאחסן אותם במקום אחר או למסור אותם למי שזקוק להם.

ריהוט רב תכליתי

אחד הפתרונות היעילים ביותר לניצול מרבי של מרחב חדר קטן, הוא שימוש ברהיטים רב תכליתיים. כיום ניתן למשל למצוא מיטות הכוללות מקום מגירות, ובהם ניתן לאחסן בגדים, מצעים, שמיכות וכיוצא בזה. קיימת גם מיטת תינוק הכוללת מגירות רבות המציעות אזורי אחסון נוספים. בזכות מיטות מסוג זה, ניתן לחסוך בצורך לרכוש שידה נפרדת עבור התינוק, לפחות בשלב ההתחלתי של אחרי הלידה.

בשורה התחתונה, את חדר הילדים יש לתכנן בהתאמה לחלל שלו ולמידות שלו. גם כשמדובר בחדרים קטנים, ניתן, באמצעות תכנון חכם, ליצור חדר נעים ומרווח שילווה את הילד שנים ארוכות.

 

 

Active-Gallery8