יולי 27, 2019

המצאת הדפוס במאה ה-15 לספירה, מוכרת גם היום כאחת המהפכות המרכזיות ביותר בתרבות האנושית. עד אז ספרים היו זמינים רק לבעלי ממון שיכלו להרשות לעצמם לשלם על העתקה ידנית של ספרים. היכולת להדפיס ספרים ללא הגבלה, כמו גם היכולת לקרוא אותם אפשרה לכל שכבות העם כמעט ללמוד קרוא וכתוב. כיום, ידיעת קרוא וכתוב נתפסת כמובנת מאליה, אך ללא תרגול מתאים, לא יהיה ניתן לפתח את מיומנויות הקריאה, ובוודאי שלא יהיה ניתן לקרוא ולהבין טקסטים מורכבים. תרגול הקריאה נדרש כבר מגיל צעיר, וכשתקראו את המאמר הבא, תבינו למה.

אמא, אבא – לא משמעם לי!

בעונת הקיץ החמה, אין כמעט הורה שלא שומע את המשפט האלמותי הבא – “אמא/אבא משעמם לי!”. אומנם ילדים רבים “דבוקים” היום למסכים ומצליחים להעסיק את עצמם בגלישה באתרים שונים, אך בדרך כלל פעילות זו אינה יכולה להימשך לנצח. אחרי הכל, בסופו של דבר העיניים מתעייפות והתוכן האינטרנטי חוזר על עצמו שוב ושוב. ספרים לעומת זאת מספקים לילד עולמות תוכן עשירים ומגוונים, וכמו כל ספורט – ברגע ש”נכנסים לזה” מתמכרים מהר מאוד. לא פחות חשוב מזה – ספרים הם אמצעי בידור נייד ואין צורך במטען או בסוללה חלופית כדי ליהנות מהם.

מפעילים את הראש ומשפרים את הריכוז

אי אפשר להכחיש את זה שהטאבלטים והמחשבים הפכו לחלק בלתי נפרד מחיינו. גם מערכות החינוך נעזרות במכשירים שונים לצורך למידה, וכישורי מחשב הם מיומנויות חשובה ונחוצה מאוד. אך גם היום, אין ספק כי לקריאת ספרים יש שני יתרונות משמעותיים על השימוש במסכים – חיזוק יכולות קוגניטיביות ושיפור הזיכרון. בניגוד לצפייה פאסיבית בטלוויזיה, קריאה של ספר מחייבת את מעורבות הילד ומכריחה אותו להפעיל את הראש שלו, לחשוב על מה שהוא קורא ולדמיין את עלילת הספר. מלבד זאת, ילדים הנוהגים לקרוא, מתרגלים גם את יכולת הריכוז שלהם, ולפי מחקרים נוספים אף משפרים את תפקוד הזיכרון. לכן, חדרי ילדים ראויים לשמם יכללו בדרך כלל ספרייה שתעודד את הילד לקרוא ספרים ולהפוך את הקריאה לחלק בלתי נפרד מחיי היום-יום.

מגלים את העולם

חדרי שינה לילדים הם המקום שבו הילדים משחקים, חולמים, ומבלים חלק גדול מזמנם. לכן, כדאי מאוד לבנות בחדר פינת קריאה נעימה שתאפשר לילדים לגלות גם עולמות אחרים. זהו למעשה תפקיד חשוב נוסף שממלאת קריאת ספרים, והוא מרכזי דווקא היום, בעידן שבו רשת האינטרנט מציפה אותנו במידע שטיבו ואמינותו אינם ידועים לנו. גם היום וגם בזמנים עברו, ילדים למדו על העולם שמסביבם בין השאר באמצעות הספרים. כאשר הילד קורא סיפור המתרחש במדינה אחרת הוא לומד להכיר אותה ואף מפתח סקרנות לגביה. באופן זה, הילד יכול להרחיב את הידע שלו ולהכיר יותר טוב את העולם שסביבו.

מעשירים את השפה

לסיכום, נציג יתרון חשוב נוסף הגלום בקריאת ספרים – העשרת אוצר המילים. בחיי היום-יום אנחנו משתמשים לרוב בשפה פונקציונלית המשרתת מטרות מסוימות בלבד. שפה זו חוזרת על עצמה, ובזכותה אנחנו יכולים למשל לרכוש מוצר כלשהו, לנהל שיחות חולין, או לקבל הנחיות על ההגעה ליעד מסוים. אך כדי להעשיר את השפה שלנו, אנחנו צריכים לחשוף את עצמנו לתוכן מסוג שונה ולהתמודד עם טקסטים הכוללים מילים נדירות יחסית. ילד הרגיל לקרוא יבין לא רק את השפה המדוברת הרגילה, אלא יכיר גם פתגמים מיוחדים ודרכי ניסוח שונות, וסביר להניח שכאדם בוגר יהיה לו קל הרבה יותר לבטא את עצמו ברהיטות.

 

20.58.1503.00_2