ינואר 28, 2019

כהורים לפעוטות, כולנו מקפידים לעצב את חדר השינה של הילדים בריהוט איכותי, שמתחשב בילדים, ממהרים מהחודש הראשון ללידתם לצייד אותם במשחקים ובצעצועים שיטפחו את המיומנויות המוטוריות והשכליות שלהם, דואגים להזין אותם במזון בריא המתאים לגילם, אבל מה באשר לשמירה על שיני החלב שלהם? לא מעט הורים חושבים ששיני החלב לא חשובות פשוט בגלל שהן בלאו הכי מוחלפות בשיניים קבועות, מתנת פיית השיניים. למעשה, שיני החלב ממלאות תפקיד חיוני בהתפתחות הילד שלכם, כפי שגם תוכלו לשמוע מכל רופא שיניים מומחה ומנוסה.

להורים של ילדי הדור החדש חשוב מאוד לצייד את התינוק שלהם במזרן הטוב ביותר או לרהט את חדר הילדים בריהוט האיכותי ביותר. דוגמה לכך הוא הריהוט המודרני הזמין היום לפעוטות, שמצד אחד מעוצב בסגנון עתיר דמיון ומשעשע, כמו מיטה בצורת מכונית, ומצד שני שומר על כללי הארגונומיות, כלומר לוקח בחשבון פרמטרים אשר מתחשבים בנתונים הגופניים של הילד (כמו גובה, משקל, פרופורציות אברי הגוף וכו׳), ואשר באים לביטוי בשולחן כתיבה או בכיסא המיועדים לשימושם של הילדים. אבל מה באשר למודעות שלכם לגבי חשיבות השמירה על שיני החלב של הילד?

ולמה שיני החלב חשובות כל כך אם בלאו הכי הן נושרות? הנה 5 סיבות המסבירות למה השמירה על שיני החלב של התינוק חשובה באותה מידה כמו השמירה על השיניים הקבועות שלו:

 

הסיבה הראשונה – שני החלב בדרך כלל מכאיבות לתינוק כאשר הן מתחילות לבקוע מבעד לחניכיים וגורמות לו לעצבנות ולאי נוחות

כאשר שיני החלב הראשונות מתחילות לבקוע מבעד לחניכיים של התינוק שלכם, כמו רוב ההורים, גם אתם רוצים לחגוג ולציין את אבן הדרך בחייו. אחרי הכול אין מראה מלבב יותר ממראהו של תינוק מחייך עם שן אחת או שתיים בפה.

אבל, בו בזמן אתם גם רוצים להרגיע את הכאב ואת חוסר הנוחות. לעתים קרובות זו הפעם הראשונה שבה אתם מתחילים לטפל בשיניים של הילד שלכם או מתחילים בכלל לחשוב על הצורך לטפל בהן. עיסוי החניכיים של התינוק עם מטלית רכה ונקיה עוזרת להפחית את הכאב שהוא חש.

הסיבה השנייה – הפעוט עלול לסבול מחורים בשיני החלב שלו

שוב, יכול להיות שאתם חושבים שזו לא בעיה אם לפעוט יש חור בשן, כי בלאו הכי זו שן חלב והיא תנשור. אבל חורים כואבים! הכאב עלול להפריע ליכולת של הילד להתמקד במשחקים ובפעילויות בבית או בפעוטון, ולהפריע לו לאכול ולשתות.

כדי למנוע חורים בשיניים, עליכם להתחיל לצחצח את שיניו של התינוק ברגע שהן צומחות. וכאשר הילד יכול להתחיל לצחצח שיניים בכוחות עצמו, בערך סביב גיל 6, למדו אותו את טכניקת הצחצוח הנכונה וודאו שהם מברישים פעמיים ביום. בנוסף, הגבילו את כמות החטיפים והמשקאות המתוקים שהם צורכים. היגיינה נכונה תשמור על הילד כשיתבגר מפני טיפולים שונים לשיקום הפה שנדרשים בגלל בעיות שיניים חמורות.

הסיבה השלישית – שיני החלב מסייעות לילד לנשוך, ללעוס ולדבר

ברור לכולם שהשיניים נועדו כדי לעזור לנו ללעוס. אבל השיניים גם מספקות מבנה לשפתיים, ללשון וללחיים, והן גם עוזרות לנו להשמיע צליל ולדבר. שיני חלב מספקים גם תמיכה לפיתוח שרירי הפנים, אלה שיוצרים את החיוך היפה והמתוק של הילד שלכם.

הסיבה הרביעית – הטיפול בשיני החלב של התינוק יכול לסלול את הנתיב להרגלים אוראליים טובים אשר יימשכו לאורך כל חייו

שיני החלב מתחילות ליפול בסביבות גיל 6, אם כי זה שונה מילד לילד. יש ילדים שהשיניים הקבועות שלהם לא מתפתחות עד גיל 21, בערך. אם לא תתחילו ללמד אותם כבר בגיל מוקדם על החשיבות הרבה של הטיפול בשיניים שלהם, יהיה להם קשה יותר לבסס הרגלי היגיינת פה טובים כשיתבגרו, הרגלים אשר חיוניים מאוד לבריאות השיניים והחניכיים.

הסיבה החמישית – שיני החלב שומרות מקום בלסת לשיניים הבוגרות, ובכך מקדמות את התפתחותן הנאותה

התפקיד של שיני החלב של הפעוט הוא מעבר ליצירת מראה חמוד לפה של הילד שלכם. שיני החלב שומרים על המקום שבו יצמחו השיניים הקבועות בחניכיים. אם הילד מאבד שן בגלל ריקבון, השיניים השכנות יתחילו לזוז לתוך החלל שנוצר. המשמעות היא, שלא יישאר מספיק מקום לשן הקבועה שאמורה לצמוח באופן טבעי. מצב זה עלול לגרום לשיניים עקומות או לפה מלא שיניים צפופות.

 

 

תאורה לחדרי ילדים