נובמבר 30, 2016

סביבת לימודים נכונה לילדים היא סביבה בעלת אווירה שמעודדת ומאפשרת למידה. סביבה נוחה עוזרת לילד או לילדה להתרכז ולהתמקד בלימודיו ומעניקה דרור למחשבות וליצירתיות. סביבה כזו מונעת רעשים מיותרים, גירויים חיצוניים והסחות דעת למיניהן.

במידה וילדכם לומד ומכין את שיעורי הבית שלו בסלון או במטבח, כשברקע אחיו מתרוצץ או הטלוויזיה דלוקה והמחשב מהבהב, הוא אינו נמצא בסביבת לימודים כלל ויתקשה מאוד להצליח בכל מטלה לימודית כזו או אחרת שדורשת ממנו ריכוז.

שולחן וכיסא מחשב איכותיים

כשמדברים על סביבת לימודים נכונה הדבר הראשון שצריך להיות בסדר העדיפות שלכם בתור הורים יצירת אווירת לימודים בחדר של הילד באמצעות שולחן שמותאם למידות הילד, כסא מחשב איכותי ויצירת אווירה נוחה ללימודים. בימינו ילדים מבלים בישיבה שעות רבות מול המחשב, אך גם כשהם מכינים שיעורים ולומדים נדרשת מהם ישיבה ממושכת. במידה והכיסא או השולחן לא מותאמים לגודלם או שיש בניהם הבדלי גובה, גופם יתעייף מהר וייתכן שהם יסבלו מכאבים שונים בידיים, בצוואר או בגב. לכן, חשוב במיוחד לדאוג לשולחן וכיסא עם תמיכה לגב – כאלה שיסייעו לגופם לשבת בנוח לזמן רב. רצוי שגם השולחן יכיל מגירות ומדפים כדי שסביבת השולחן תהיה חשופה וזמינה לחומר הלימוד בלבד.

כיצד יוצרים סביבת לימוד נכונה?

על מנת ליצור סביבת לימודים נוחה לילדינו, עלינו לוודא שהסביבה שנבחרה תהייה נקייה ככל הניתן מהסחות דעת והפרעות צפויות.

במידה ולילד יש חדר משלו, זו הסביבה המועדפת ושם יהיה קל ואפשרי לנטרל כל רעש. גם אם יש עוד אח בחדר והמצב לא מאפשר ללמוד יחד, ניתן לחלק את שעות הלימוד ביניהם.

במידה ואין חדר כזה, נהיה מוכרחים להכשיר חלל כלשהו שבו ישהה הילד כל זמן שהוא לומד, וזאת ניתן לעשות באמצעות כיבוי טלוויזיה או כיבוי המחשב, הפנייה של אחיו למקום אחר מחוץ לחלל, הסרה של דברים לא נחוצים מהשולחן, כדי שיצליח להתרכז בחומר הלימודי שמולו, תאורה נכונה שתאיר טוב את הספרים והמחברות ולמצוא פתרונות נוספים בהתאם לכל סביבה שבחרתם כדי לאפשר לו ללמוד בצורה הכי אופטימלית שאפשר.

חדר משלי                                                                                                         

אם קיים לילד חדר פרטי משלו, חשוב ליצור בחדר אווירה וסביבה שמתאימה ללימודים. צריך לדאוג שהחדר יכיל פינת עבודה שקטה ומרגיעה, שלא תיצמד לדלת הכניסה, שתהייה נעימה ומוארת ואטומה מרעשים. ניתן לאטום אור שמש חזק באמצעות וילונות כהים. כמו כן, חשוב לדאוג למנורה נכונה שתאיר את השולחן עליו הוא מכין שיעורים. ישנן נורות שמיועדות לקריאה ושאינן מעייפות את העיניים. חשוב גם שהסביבה תהייה מסודרת ולא מבולגנת. לכן, מומלץ שהחדר יכיל מדפים וארון שניתן להכיל בו תכולה שלא בשימוש יום יומי ומאפשרת סדר וארגון בקלות.

לסיכום                                                                                                             

 אסור לשכוח שסביבת לימודים ראויה תקנה לילד הנאה ותאפשר לו ליהנות מתהליך הלמידה ורכישת הידע, כשזו למעשה המטרה הסופית והחשובה ביותר. אנו מעוניינים שילדינו ייהנו ולא ירגישו עול, ובעת שאנו מעניקים להם את התנאים לכך, הם מעריכים זאת ומניעים את עצמם לפעולה חיובית.

בהצלחה!

תאורה לחדרי ילדים