יוני 20, 2016

כמאמר השיר – ילדים זה שמחה, ילדים זה ברכה – ואכן, ילדים הם מקור בלתי נדלה של אושר וברכה. יחד עם זאת, גידול ילדים מציב בפני הוריהם אתגרים רבים. בתרבות השפע של ימינו, כאשר חדרי הילדים עמוסים צעצועים אינספור, סידור חדר הילדים מהווה התמודדות לא קלה. לשם כך, אספנו כמה טיפים עבור ההורים שביניכם, שיעזרו לכם במשימה.

ריהוט מתאים

כאשר נבחר את חדר הילדים, נוכל בעזרת מעט מחשבה ותכנון להרכיב חדר ילדים שקל לסדרו, שהצעצועים ושהמשחקים בו מסודרים וגלויים לעין. חשוב להקפיד על כמה כללים בסיסיים:

  • התאימו את גובה הרהיטים להישג ידיו של הצאצא ולגובה מבט עיניו. כך כל חפץ יהיה נגיש, ולא ייווצר מצב בו הילד הופך את כל הארון בכדי למצוא צעצוע מסוים. בנוסף לכך, כאשר יסיים לשחק, יוכל להחזיר את המשחק למקומו בכוחות עצמו.
  • קופסאות אחסון הן אביזר מעולה – ניתן לרכוש קופסאות בגדלים שונים ממגוון רחב של חומרים. לאחסון תחפושות תוכלו לרכוש מזוודה גדולה או תיבת אוצר, לאחסון פאזלים וחרוזים תוכלו לרכוש קופסאות פלסטיק שקופות. כאשר נבחר את חדר הילדים, טוב נעשה אם ניתן את דעתנו לסוג קופסאות האחסון הנחוץ לנו, ונבחר אותן בהתאם לצורך.
  • לאחסון קופסאות עם פאזלים, עם ספרים ועם צעצועים בינוניים, כדאי להשתמש בכוורת, שהיא כוננית מדפים פתוחה. הכוורת מאפשרת לנו לאחסן דברים בצורה מסודרת ואסתטית, ומאפשרת לילד לדעת היכן נמצא כל דבר.
  • רהיטים בעלי שימושים שונים יתנו מענה לחדר שאינו גדול מאוד. כך ניתן למשל לרכוש הדום שהוא גם קופסא, או מיטה עם מגירות בהן ניתן לאחסן משחקים.


מיון וצמצום

כדי לא ליצור עומס גדול מדי ואי סדר מוחלט, רצוי מדי כמה שבועות למיין את הצעצועים, לזרוק את אלו שהתקלקלו ולהעביר את אלו שכבר אינם רלוונטיים לילד שגדל. בנוסף, כאשר נבחר את חדר הילדים, כדאי לרכוש לפחות ארון אחד סגור לאחסון צעצועים, ובו יאוחסנו חלק מן המגוון הגדול של המשחקים. מדי כמה שבועות רעננו את החדר, הכניסו לארון הסגור משחקים שהיו בחדר, והוציאו כאלו ששמתם בארון. כך תצרו עניין מחודש בצעצועים שישבו בארון, ותפחיתו את העומס בחדר.

לסיכום

ארגון חדר הילדים וסידורו הוא אתגר לא פשוט, כפי שציינו. שפע המשחקים והקושי להחזיר כל דבר למקומו עלולים ליצור חדר כאוטי, בו הילד לא ימצא את ימינו ושמאלו. כאשר נבחר את חדר הילדים, נוכל לכוון את בחירתנו כך שנקל הן על הילד והן על ההורים בשמירה על חדר מסודר ומאורגן.

חדר ילדים