יולי 25, 2019

אין דבר מפחיד יותר ומבעית יותר מאשר מקום שאמור להיות שיא השמחה, האושר והחופש – והופך כעבור שניות למקום של סכנת נפשות. בשנים האחרונות, בונות לא מעט משפחות בריכה פרטית בחצר ביתם, מה שמספק שעות של הנאה והופך את הקיץ לשמח במיוחד – אך איך נוכל למנוע את הנורא מכל? מהם הדברים החשובים שאסור להזניח כדי לשמור על ילדינו? הנה כמה כללי בטיחות שחייבים ליישם.

לפני הכל: בוחרים בריכה איכותית

כשם שיש מטבחים איכותיים יותר ופחות, חדרי ילדים או חדרי נוער המאופיינים ברהיטי עלית וכאלה פשוטים יותר – כך גם יש לא מעט סוגי בריכות המוצעות בטווחי מחירים שונים. אם החלטתם לבנות בריכה בחצר, וודאו שאתם רוכשים בריכה איכותית, המצוידת בתקני בטיחות ומאפשרת לכם למקסם את ההנאה – ואת בטיחות ילדיכם. זהו השלב הראשון והחשוב מכל, עליו מושתתים כללי הבטיחות הנוספים.

מערכות חשמל

אם יש מערכות חשמליות בבריכה וסביבתה, חייבים לאטום אותם מפני רטיבות ולצייד אותם במפסקי פחת רגישים. לא מציבים בסמוך לבריכה מכשירי חשמל, עמודי תאורה, מאווררים או מכשירי צלייה, אלא רק במרחק של ארבעה מטרים מהבריכה. 

משטחים

שביל הגישה, הרחבה סביב הבריכה וכל משטח הממוקם על שפת הבריכה חייב להיות מחוספס כדי למנוע החלקה.

גדרות

שטח הבריכה חייב להיות מגודר וחובה להציב שער הניתן לנעילה. וודאו שהגידור מספיק מספיק ושלא ניתן לטפס עליו וציידו את השער בנעילה שאינה אפשרית לפתיחה על ידי ילדים.

ציוד נלווה קריטי

שמרו במקום זמין בקרבת הבריכה מצופים, מוט חילוץ וכן ערכת החייאה וערכת עזרה ראשונה, כדי שבמקרה הצורך, חלילה, תשרת אתכם באופן מיידי.

השגחה תמידית

הכלל החשוב מכולם וזה שיש לאכוף באופן מלא, בכל זמן שהילדים בבריכה הוא השגחה תמידית. לעולם אל תשאירו ילד בבריכה או בקרבתה מבלי שיש עליו השגחת מבוגר. זה אומר שלא קוראים עיתון, לא מדברים בטלפון ולא מתפנים לשיחת חולין ‘לא מזיקה’ עם שכנכם – מספיקה שנייה אחת כדי להפוך את החגיגה הקיצית לאסון של ממש. זה 

לאחר השימוש

בתום השימוש בבריכה, רוקנו את המים. במידה ומדובר בבריכה קבועה בה יש מנגנון ניקוי, הקפידו לכסות את הבריכה באופן הרמטי כך שילדים לא יוכלו להגיע אליה שלא בזמן שימוש עם השגחה.

חשוב לדעת

  • מצופים – גם אם יש לילד מצופים והוא יודע לשחות, אסור לוותר על השגחה צמודה. זהו לא תחליף כלל. יתרה מכך, הדבר עשוי לתת למבוגר האחראי תחושת ביטחון מזויפת וחלילה, לגרום לו להזניח את הסיטואציה או לפקח באופן רופף יותר.
  • גלגלי ים – גלגל מתנפח עלול לסכן חיים. על אף שהוא מיועד לציפה במים, במקרה של התהפכות במים – הוא עשוי לסכן את הילד ולמנוע ממנו להיות מסוגל לשחות את דרכו למעלה.
  • גיל מומלץ ללימוד שחייה – ככלל, מומלץ להתחיל ללמוד שחייה מגיל חמש. מתחת לכך, הילד לא בשל לכך מבחינה התפתחותית.

1875972