אוגוסט 3, 2017

עבור רבים, סדר הוא עניין יחסי. אך פעמים רבות כשמדובר בילדים שלנו, נראה שהמילה סדר לקוחה משפה זרה. ישנם ילדים, ובעיקר בני נוער שעבורם סידור החדר הוא אתגר לא פשוט. במקרים קיצוניים אי הסדר הזה הופך למפגע תברואתי ממש, במיוחד כשחדרי ילדים הופכים להיות מחסן לשאריות אוכל. אז אמנם מדובר בחדר שלהם ולא בשלכם, אך בכל זאת מומלץ לשמור על רמה בסיסית של סדר. אחרי הכול, חדר מסודר מסייע לשמור על “ראש מסודר” ואולי אף יעזור להם למצוא את כל אותם חפצים שנעלמים להם תמיד באופן מסתורי.

לזרוק או לשמור

הצעד הראשון שיש לעשות בסידור חדרי נוער היא ההחלטה מה יש לזרוק ומה לשמור. ישנם אנשים וילדים שמטבעם נוטים לאגור דברים, לעתים פריטים שאין בהם כל צורך. אפשר לשמור למשל מחברת אחת מכיתה אלף, אך אין צורך להחזיק בכל מחברות בית הספר עד לחטיבה. גם ארון הבגדים מלא בוודאי בחולצות ובמכנסיים בלויים. הכלל הוא פשוט – אם לא לבשת את הבגד שנה שלמה, כנראה שגם לא תלבש אותו והגיע הזמן להיפרד. לפעמים הפרידה היא קשה, וגם כאן אפשר לאמץ את “כלל האחד”. כלומר לתת לילד לשמור דבר אחד מכל קטגוריה – חולצה אהובה אחת, משחק ילדות אהוב אחד וכן הלאה. את שאר החפצים ניתן לתרום.

אחסון מתאים

לאחר שנפטרים מחפצים לא נחוצים יש לחשוב ביחד עם הילד מהי דרך האחסון הנכונה והמתאימה לו. ארון בגדים מומלץ למשל שלא יהיה עמוס מדי ושהחולצות והמכנסיים יהיו מונחים בצורה נגישה ונוחה, כך שאם שולפים בגד אחד ורוצים להחזיר לארון, לא יהיה צורך להתחיל לסדר אותו מחדש. באופן כללי, חפצים שמשתמשים בהם הרבה צריכים להיות במקום נגיש ונוח. חשוב לוודא שבחדר יש מקום אחסון מספק. לעתים משמש הארון של הילד גם לצרכי אחסון של שאר בני המשפחה, וכך נוצר מצב של חוסר במקום אחסון. במצבים אלו עלול הילד גם להרגיש שהוריו פולשים למרחב האישי שלו. ולכן, כדאי שהחדר של הילד ומקומות האחסון שבו ישמשו אותו בלבד.

החדר האינטימי שלי

סידור חדרי ילדים מהווה אתגר פחות ממשי. פעמים רבות הסדר מבוצע ביחד עם ההורים, וניתן גם להפוך את סידור החדר לסוג של משחק. מתבגרים לעומת זאת לא יעריכו את הטכניקה הזאת, ויצפו לגישה שונה. כדי לעשות את הסדר למהנה יותר כדאי לשתף את הנער או את הנערה, לאפשר אולי כחלק מסידור החדר עיצוב מחדש שיקלע יותר לטעמם. ייתכן שכאשר יבנו לעצמם את החדר על פי עיצוב לבחירתם ידאגו יותר לשמור על הסדר שבו. כחלק מתהליך העיצוב כדאי להעביר לילד את המסר – זה החדר שלך, אתה מעצב אותו ואתה מסדר אותו. חשוב שהמתבגר יבין כי החדר משקף בעצם את האישיות שלו. חדר יפה ומסודר מעיד קודם כל על מי שגר בו.

 

20.52.1102.00-dark-metal-calisma-unitesi-636280381140679689