נובמבר 9, 2017

מתחמם, חם לוהט!

מאז המצאת הסוודר תמיד נמצאה האמא (או האבא) שרדפו אחרי הילד ששכח אותו בבית. גם כשמדובר בחדרי ילדים, אחד החששות הגדולים ביותר הוא שלילד יהיה חלילה קר. מכאן אפשר אולי להבין כי אחת הטעויות הגדולות ביותר שכל הורה עושה הוא לחמם את חדר הילדים יתר על המידה. על כן חשוב להבהיר – יותר חום אין משמעותו בהכרח יותר טוב. להיפך; המערכת שתפקידה לשמור על חום הגוף אינה מתפקדת עדיין אצל תינוקות למשל, ועל כן כאשר החדר מחומם יתר על המידה, הדבר עלול להזיק לבריאותו של הילד. מסיבה זו, הטמפרטורה המומלצת בחדר הילדים היא בין 24 מעלות ל-25 מעלות צלזיוס. יותר מזה אין צורך, וזה גם לא חסכוני.

אמצעי חימום

חימום חדר הילדים צריך להיעשות בזהירות תוך שימוש באמצעים המתאימים. אחת הדרכים היעילות ביותר הוא שימוש במזגן שמסייע גם בסינון האוויר שבחדר. את המזגן מומלץ כאמור לכוון לטמפרטורת החדר (לא יותר מ-25 מעלות) ורצוי שהאוויר לא יזרום ישירות על מיטתו של התינוק. שיטת חימום אחרת שאף היא אפקטיבית היא רדיאטור. רוב הרדיאטורים מצוידים בתרמוסטט, כך שאחרי ההגעה לטמפרטורה הרצויה עובר הרדיאטור למצב השהייה. חשוב רק לשים לב כי אין להניח בגדים או בדים אחרים על הרדיאטור, וכדאי להניח אותו במקום שלא יפריע לילד. אם מדובר בפעוט הנוהג להסתובב או להשתולל הרבה, חשוב לשים לב שהוא אינו מתקרב מדי לרדיאטור (כדי שלא יפיל אותו על עצמו בטעות). אמצעי חימום שמומלץ מאוד שלא להשתמש בו הוא מפזר החום על כל דגמיו ותנורים הפועלים בטכנולוגיה של סליל חימום.

תפתח חלון

בניגוד לאחת מהאמונות התפלות המוכרות – קור אינו גורם למחלות. חדרים חנוקים ולא מאווררים לעומת זאת – כן. כאשר חדרי שינה לילדים סגורים ואין בהם תחלופה של אוויר, הרי שאותם חיידקים וגורמי מחלות שהיו שם קודם – נשארים. חבר שמגיע לבקר, בן משפחה חולה, אחים מצוננים, כל אלו עלולים להפיץ מחלות וללא אוורור ראוי, לא יתבצע דילול של אותם חיידקים ווירוסים. לכן, מומלץ מאוד לנצל את אותן השעות שבהן לא יורד גשם ולפתוח חלון.

מעצבים את החורף

העונה הקרה היא בדיוק הזמן המתאים לעשות קצת סדר בחדר הילדים. בגדי החורף תופסים מקום רב יותר, ולכן כדי שההתארגנות בבוקר תהיה קלה ומהירה יותר, כדאי להיפטר מכל אותם בגדים שהילד לא לבש כבר שנה, לתרום את מה שלא צריך לנקות את האבק מהארונות, ולסדר את הבגדים החדשים באופן נגיש ונוח. זה גם הזמן לעיצוב חדש ומרענן לחדר, כזה שבזכותו יהיה כיף להישאר בבית כשבחוץ גשום וסוער. לשם השגת האווירה המתאימה אפשר לרפד את החדר בשטיח חדש. כיום אפשר למצוא שטיחים לחדר הילדים בדוגמאות רבות כגון מגרש כדורגל או פיראטים ולשדך להם גם גוף תאורה מתאים שישלים את העיצוב. חדר ילדים המעוצב באופן מזמין יהפוך את החורף לנעים הרבה יותר.

יחידת-מיטה-נפתחת-דרק-מטאל