אפריל 17, 2016

אם יש משהו שאתם גאים בו, זה שצירפתם את הילדים שלכם ל”עם הספר”. הם אוהבים לקרוא ומקבלים דרך כך המון תמורות חיוביות: שיפור הרגלי הקריאה, הגדלת אוצר המילים, העשרת הידע, פיתוח הדמיון ועוד. הבעיה היא שבמצבים מסוימים, הקריאה עלולה לכלול בתוכה גם סיכונים מסוימים – בעיקר כאשר התאורה בחדר אינה מספיקה או מתאימה. בחירה נכונה של תאורה לחדר הילדים היא בגדר חובה עבור הורים המעוניינים שהילד שלהם ימשיך לאהוב לקרוא, ויעשה זאת מבלי שיגרם לו אפילו הנזק המינימלי ביותר לראייה. אספנו עבורכם מספר טיפים לקבלת ההחלטה הנכונה ביותר.

מגוון סוגי תאורה

כאשר נבחר תאורה לחדר הילדים, עלינו לקחת בחשבון דבר אחד: מומלץ שלתאורה הזו יהיו מספר מקורות, שיפעלו במקביל או לסירוגין. נקודת המוצא היא שכמה שיותר פתרונות תאורה צריכים להישקל, לפחות שלושה – תאורה כללית, תאורת עבודה (בדרך כלל, תאורת שולחן הכתיבה) ותאורת קריאה. האחרונה תהיה ממוקמת בסמוך למיטה, לשידה או על גבי הקיר, ופשוט תאיר בצורה נקודתית את הספר. מומלץ שלא למקם את התאורה ממש מעל הילד – לדוגמא, המקום בו הוא ישן – מכיוון שהדבר יסנוור אותו ואף עלול להפריע לו לישון. מיקום של גוף התאורה מאחורי המיטה, ישר או באלכסון, מתאים בלא מעט מצבים.

מיקום המפסקים צריך להילקח בחשבון גם כן, כאשר המיקום צריך להיות נוח ומותאם לפעילויות של הילד: אתם ממש לא רוצים שהוא “יתעצל” להדליק את הנורה רק כי המתג רחוק ממנו. מספר מפסקים לתאורה, בהתאם לעיצוב החדר ולמיקום הרהיטים בו, יכולים לעשות את העבודה.

גוון התאורה, עוצמתה ופרמטרים נוספים

המטרה שלכם בתור הורים, היא להביא לכך שהילד שלכם לא יאמץ את העיניים שלו במהלך הקריאה, מה שכמובן ימנע נזקים שונים לראייה שלו (יותר מדי ילדים נאלצים להרכיב משקפיים מכיוון שבילדותם קראו ללא תאורה מספקת). מומלץ לבחור בתאורה חזקה באופן יחסי, בגוונים בהירים ככל האפשר: גווני לבן או צהוב הם המתאימים ביותר. התאורה, בהמשך לכך, צריכה להיות חזקה יותר בעוצמתה מאשר פתרונות תאורה אחרים.

פיזור האור צריך להילקח בחשבון גם כן, כאשר מומלץ לבחור בפתרונות תאורה שמספקים אלומת אור רחבה באופן יחסי – בדרך זו ניתן יהיה למנוע מצב בו נוצרות צלליות על גבי הספר, מה שכמובן מביא למאמץ מיותר של העיניים. מבחינה טכנית, מנורות שמשלבות בצורה יעילה בין הפרמטרים שהזכרנו – הן מנורות הלוגן וליבון, גם אם במצבים מסוימים יתאימו דווקא מנורות אחרות.

Lamp child