יולי 12, 2018

כמו בכל שנה, יוצאים הילדים לחופשת הקיץ ולמשך כחודשיים הופכים ההורים לצוות ההווי של המשפחה. כמעט כל הורה יעשה ככל שביכולתו למען ילדיו, ובמיוחד כדי להימנע מלשמוע את המשפט הידוע “משעמם לי”. לשם כך נעזרים ההורים באטרקציות שונות, ובבילויים מגוונים, וגם השנה הזאת ניתן למצוא דרכים רבות שיסייעו גם להורים וגם לילדים לעבור את הקיץ בשלום. המדריך הבא יציג סקירה של מוקדי המשיכה השונים, ויציע גם אפשרות נוספת לבילוי ביתי.

תערוכות ומוזיאונים לילדים

החופש הגדול הוא הזדמנויות מצוינת לבילוי משפחתי, ומוזיאונים רבים מציעים חוויה העשויה להתאים למשפחה כולה. בין השאר, ניתן למשל להגיע למוזיאון הילדים בחולון, שם מוצעות לילדים תערוכות ופעילויות שהותאמו במיוחד עבורם. כל תערוכה נוצרה עבור טווח גילים מסוים (מגיל שנתיים), ועל כן מומלץ לתכנן את הביקור עוד בטרם מגיעים למקום. מלבד זאת, מי שחוגג את יום הולדתו בתקופה זו, יכול גם לערוך את החגיגה במקום ולספק לאורחיו חוויה יוצאת דופן. לצד תערוכות במוזיאונים השונים ישנם גם תערוכות זמניות שיעוררו נוסטלגיה גם בהורים. כך ניתן לדוגמה לבקר בתערוכה של אמן הלגו הידוע שון קני שתתקיים כל חודש אוגוסט בנמל תל אביב. מלבד המוצגים השונים, המבקרים בתערוכה יוכלו גם להשתתף בפעילויות שונות ולהתרשם מעמדות צפייה של מציאות מדומה. תערוכה נוספת שתגרה את הדמיון של כל ילד היא תערוכת המפלצות שעוצבו בשיתוף פעולה בין יוסי אבולעפיה לבין אפרים סידון. תערוכה זו תתקיים בגני התערוכה בתל אביב החל מאמצע חודש יולי ועד סוף חודש אוגוסט והיא מבטיחה הנאה גדולה גם לילדים הקטנים וגם להורים שמכירים בוודאי את ספריהם המשעשעים של אבולעפיה ושל סידון.

פסטיבלים ופעילויות לכל המשפחה

לא רק ילדים קטנים ופעוטות מצפים שיבדרו אותם בחודשי הקיץ החמים; גם הילדים המבוגרים וגם ההורים יכולים ליהנות מפעילויות מהנות. לשם כך, ניתן למשל לבקר בפסטיבל הגיימינג שיתקיים בין ה-7 לבין ה-9 באוגוסט בתל אביב. אין מדובר בעוד פסטיבל אלא באירוע שבו יתקיימו תחרויות המוקדמות באליפות עולם, ובו גם תוקם זירה של Battle Royal שבמסגרתה יתמודדו קבוצות שחקנים על הזכות להיות האחרון ששורד את התחרות (מי שמעוניין להירשם צריך לעשות זאת החל מה-24 ביוני). הורים המחפשים בילוי רגוע יותר לילדים שלהם יכולים לרכוש כרטיסים להפקה המושקעת של התיאטרון הלאומי הרוסי. המופעים כוללים גם אפקטים יוצאי דופן ופעלולים מרשימים – מתאים במיוחד לילדים שכבר ראו הכול. סיבוב ההופעות יעבור בערים מרכזיות בארץ – ירושלים, חיפה, תל אביב, באר שבע ורחובות, החל מסוף חודש יולי ועד אמצע חודש אוגוסט. פסטיבל נוסף שיכול להתאים לכל המשפחה הוא תיאטרון הבובות של חולון שכבר צבר ותק של עשרים שנה, ומלבד מופעים והצגות, ניתן להשתתף בו בסדנאות ולהתרשם מהתערוכות. לפסטיבל זה מגיעים גם בובנאים (יוצרי בובות) מהעולם, המציגים טכניקות שונות להפעלת הבובות. לא פחות חשוב מכך – בזמן הפסטיבל, מרכז התיאטרון פתוח בפני הקהל הרחב והכניסה אינה כרוכה בתשלום.

חשב עיצוב מחדש

לצד הבילויים הרבים והאירועים המרגשים, יש להקדיש זמן מה לבילוי שקט בבית. במסגרת זו, ניתן גם לפנות זמן לעיצובם של חדרי תינוקות ושל חדרי נוער ולהכין אותם לקראת שנת הלימודים הבאה. כך אפשר למשל לחדש את הריהוט הקיים, או להרכיב פינות עבודה עבור הילדים העולים בשנה הבאה לכיתה א’. מי שהסיבוב במוזיאונים והביקור בפסטיבלים עורר בו השראה, יכול לפתח את הצד היצירתי שבו; בחנויות היצירה אפשר למשל למצוא ערכות רבות שבאמצעותן ניתן ליצור עיטורים חדשים ולרענן את המראה הכללי של החדר. והעיקר – לא לשכוח שמדובר בחופש ושבתקופה זו חשוב למצוא גם מעט זמן לנוח לפני בוא החגים.

1875972