ספטמבר 6, 2018

 

סיומו של החופש הגדול הוא חג אמיתי לכל המשפחה. הילדים מתרגשים לקראת החזרה לבית הספר או לגן, וההורים שמחים שסוף סוף לא יצטרכו להתנצל בפני הבוס על יום חופש נוסף שהם נאלצים לקחת. אך החזרה לשגרה ולמסגרות החינוך השונות אינה תמיד דבר פשוט. במהלך החופש הגדול הילדים התרגלו ללכת לישון בשעות מאוחרות, לקום בשעות מאוחרות, ובאופן כללי ניהלו סדר יום כאוטי על פי מצב הרוח באותו הזמן. אך כעת, נדרשים ההורים להחזיר את הילדים לתלם, לוודא שהם מתעוררים בזמן לבית הספר או לגן. איך עושים את זה – במאמר הבא.

בונים את השגרה מחדש

את לוח הזמנים המסודר שנהרס במהלך חופש הקיץ יש לבנות מחדש ורצוי כמובן להתחיל כמה ימים לפני תחילת שנת הלימודים. כמו יתר בני האדם, ילדים אוהבים להיות מוכנים לקראת מה שצפוי להגיע, ולכן כמה ימים לפני החזרה למסגרות חשוב להזכיר להם את דבר קיומו של בית הספר או הגן. ניתן לתרגל את ההליכה לקראת בית הספר לסייר ליד הגן ולהזכיר להם מדי ערב שבקרוב חוזרים לשגרה. ככל שמתקרב מועד החזרה לבית הספר כדאי להקדים את שעת השינה, ולחזור על טקס השינה שלעיתים נזנח בתקופת החופש הגדול. מומלץ לאכול ביחד ארוחת ערב מסודרת, לשוחח על הצפוי בימים הקרובים, לעשות אמבטיה לקרוא סיפור קצר וללכת לישון בשעה סבירה. כל ילד זקוק למספר שונה של שעות שינה, אך בדרך כלל ילדים קטנים צריכים לישון בין 10 לבין 12 שעות, ואם מעוניינים שהילד יתעורר בקלות ויקום רענן, כדאי לוודא כי הוא אכן זוכה למספר שעות שינה מספק. ילדים המתקשים לקום בבוקר כדאי להעיר מוקדם יותר על מנת לאפשר להם להסתגל בקצב שלהם ליום החדש.

מתרגשים ביחד 

תחילתה של שנה חדשה היא מרגשת מאוד, במיוחד כשמדובר בילד העולה לכיתה א’ או בילד המתחיל גן חדש. לכן, התחלה זו לא תמיד פשוטה עבור הילד, ובמקרים רבים הוא מלא חששות רבים. לא תמיד ברור לו איפה ישב בכיתה החדשה, מי תהיה המורה שלו והאם יהיו לו חברים חדשים, ולכן כדאי לתת מקום לכל המחשבות והרגשות הללו. מותר גם להתרגש עם הילד, לבחור ביחד איתו את הציוד החדש, את המחברות, את כלי כתיבה ואת התיק, ולסדר אותם בתיק ערב לפני. כך יוכל ההורה ליצור אווירה חגיגית ונעימה שתעודד את הילד לקום בבוקר וללכת בשמחה לבית הספר או לגן.

מארגנים מחדש את החדר

ההתרגשות לקראת שנת הלימודים החדשה מוצאת את ביטויה גם בעיצוב חדרו של הילד. ידוע כי הסביבה שבה אנו חיים משפיעה על התפיסה שלנו, על המחשבה שלנו וגם התחושה שלנו, ולכן בכל הנוגע לעיצוב של חדרי נוער ושל חדרי ילדים, מומלץ להשקיע, בייחוד לקראת השנה החדשה. אם מדובר בילד העולה לכיתה א’ הרי שזאת הזדמנות נהדרת לתכנן ביחד איתו את פינת הלימוד, ולהתאים אותה לצרכים החדשים שלו. תהליך העיצוב יסייע לילד להפנים את מעמדו החדש וכך כאשר יגיע הרגע, הוא יקום בהתרגשות ובשמחה לקבל את פניה של שנת הלימודים החדשה.

תאורה לחדרי ילדים