פברואר 7, 2019

עיצוב חדרי נוער וחדרי ילדים נראה לכאורה פשוט יחסית. במקרים רבים ההורים בוחרים בריהוט סטנדרטי, או שהם מוסיפים פריט לפריט מבלי תכנון כולל של מתאר החדר. במצב זה מתקבל בדרך כלל מראה לא אחיד ואף מבולגן והוא לרוב גם אינו משרת את הצרכים של הילד. לכן, לפני בחירה בריהוט שילווה את הילד בשנים הקרובות רצוי להקדיש תשומת לב לעיצוב השלם של החדר. במסגרת תהליך זה יש להתייחס גם לנושא התאורה בחדר. אור נכון, המותאם למבנה של החדר והעונה על הדרישות של הילד יסייע ליצור חדר ילדים או חדר נוער שעיצובם הולם את הצרכים הקיימים. על נושא מרכזי זה – במאמר הבא.

 

התאמה לגילו של הילד

 

בשלב הראשון, כאשר מעצבים חדרי נוער או חדרי ילדים, יש להתאים את בחירת מוצרי התאורה לגילו של הילד. כאשר מדובר בחדר המיוחד לתינוק או לילדים קטנים, הנטייה היא לבחור בעיצוב רך ועדין בצבעים פסטליים ובהירים. מנורות תקרה רבות כוללות גם דמויות או ציורים המתאימים בדרך כלל לפעוטות, כגון מנורה הכוללת עיטורים של חיות. מנורות מסוג זה יכולות להיות אידאליות עד לגיל מסוים, אך כאשר הילד גדל, וכאשר ההורים יעדכנו את המראה הכללי של החדר, כדאי מאוד לרענן גם את מוצרי התאורה בהתאם לגילו של הילד. מנגד, גם כאשר מעוניינים לבחור במוצרי תאורה שילוו את הילד כמה שנים, מומלץ שלא לבחור בגופי תאורה היוצרים מראה מבוגר מדי – גופי תאורה מסוג זה לא ישתלבו היטב במראה הכללי של החדר וייראו בלתי הולמים.

 

התאמה לנושא העיצוב

 

חשוב לזכור כי גופי התאורה הם חלק בלתי נפרד מעיצובם של חדרי נוער או חדרים לילדים. על כן, אם מחליטים  לבחור בנושא עיצובי מסוים, רצוי להתאים עבורו גם את גופי התאורה. למשל, אם בוחרים לעצב את חדר הילדים בסגנון פיראטים, מומלץ לבחור במנורת תקרה בגוונים המתאימים שכוללת גם עיטורים נכונים. במקרה זה ניתן למשל לבחור במנורת תקרה הכוללת עיטור של תוכי והמעוצבת בצבעים שמחים. אם לעומת זאת מחליטים לעצב חדר נוער או חדר ילדים בסגנון מלכותי יותר, ניתן לבחור במנורת תקרה בסגנון שנדליר שתסייע להשיג את הלוק היוקרתי המבוקש. בשורה התחתונה – בעת בחירת גופי התאורה, כמו בעת עיצוב החדר, כדאי לשתף את הילד בהחלטות במידת האפשר ולהתאים את מוצרי התאורה על פי רצונו.

 

שילוב בין גופי תאורה שונים

 

שיקול נוסף חשוב לא פחות נוגע לצרכים הפרקטיים של הילד. חדרי נוער או חדרי ילדים חייבים קודם כל לספק תאורה נאותה במצבים שונים. כאשר הילד קטן, בדרך כלל מספיקה תאורת תקרה המאפשרת להאיר את אזור המשחק, ויש אפשרות לשלב דימר (עמעם) לשליטה בעוצמת האור שבחדר. לעומת זאת, כאשר הילד גדול, ובמיוחד לקראת העלייה לכיתה א’, חשוב ליצור עבורו פינת עבודה מוארת היטב. לשם כך חשוב כמובן לבחור שולחן עבודה מתאים וכיסא נוח, אך בדרך כלל נדרשת גם מנורת שולחן שתספק לילד סביבת עבודה נעימה ללא צורך לאמץ את עיניו. בסופו של דבר, שילוב חכם בין גופי תאורה שונים ובהתאם לצרכים של הילד, יסייע להורים לבחור במוצרי התאורה הנכונים.

21.10.6363.00-dynamic-abajur-636108333983882886