אוגוסט 16, 2018

תכנון חדר התינוקות הוא עבור ההורים אחד השלבים המשמעותיים ביותר בהכנה לקראת הלידה. זהו הרגע שבו מתחילים בני הזוג להבין באמת כי בקרוב יהפכו למשפחה, וכשמדובר בילד ראשון ההתרגשות היא רבה עוד יותר. כל הורה רוצה כמובן להעניק לילד שלו את הטוב ביותר ולבחור בריהוט אמין ואיכותי שילווה אותו לאורך תקופת הינקות שלו. מלבד זאת, חשוב להורים ליצור סביבה רגועה ונעימה עבור התינוק, וכמובן שגם עבור עצמם. על כן, הבחירה בעריסה לתינוק היא אחת הבחירות הראשונות והחשובות ביותר, ולפני שמבצעים את ההחלטה הסופית, כדאי לקרוא את הדברים הבאים.

על ההבדל שבין עריסה לבין מיטת תינוק

לפני שנתחיל, חשוב מאוד להבין למה הכוונה בעריסה, ומה ההבדל בינה לבין מיטת תינוק רגילה. כאשר התינוק נולד, הורים רבים מופתעים מגודלו הקטן (לרוב) והוא אכן נראה זעיר בהשוואה למיטת התינוק הגדולה שנרכשה עבורו. גם התינוק עצמו, שרגיל לסביבה המחבקת והצמודה של הרחם, יחוש לעיתים “אבוד” בתוך מיטת התינוק המספקת מרחב תנועה גדול. על כן, במיוחד בשביל שלושת חודשי חייו הראשונים, נוצרה עבור התינוק עריסה שיש לה גם בדרך כלל מאפיינים המבדילים בינה לבין מיטת התינוק. עריסה זו היא כאמור קטנה משמעותית לעומת מיטת התינוק וגם גובה המעקה יהיה נמוך יותר בהשוואה לקיים במיטה הרגילה. עריסות רבות יכללו גם אפשרות נענוע, כאשר המטרה היא לאפשר הרגעה של הרך הנולד הרגיל לתנודות שאותן היה חווה ברחם של האם. בשוק ניתן למצוא מגוון רחב של עריסות, חלקן עשויות חומרים פלסטיים אך חלקן עשויות עץ איכותי וחזק המאפשר לבנות מוצר שישמש את בני המשפחה גם עבור הילדים הבאים וגם עבור ילדי המשפחה האחרים. בעת הסיור בחנות מומלץ לבחון את העריסות השונות להתנסות בשימוש בהן ולבחור את הנוחה ביותר.

בטיחות ואיכות

כאשר מתכננים חדרי תינוקות מעוצבים, ההורים מקפידים לרוב על כל פרט ופרט, קטן כגדול. אך בכל הנוגע לתכנון חדרי תינוקות חשוב להקפיד במיוחד על בטיחות חדר. על כן, כאשר בוחרים מיטת תינוק או עריסה יש לשים לב לתקן שאותו קבע מכון התקנים הישראלי. ת”י 682 ות”י 681 עניינם הדרישות שבהן חייבים לעמוד מיטות ועריסות לתינוקות, והם מתייחסים למבנה הכללי של המוצר. תקן זה מגדיר למשל כי הגימור של העריסה חייב להיות ללא שפות חדות או חלקים בולטים העלולים לגרום לפציעה, והוא קובע את המידות המדויקות של המוצר, כאשר המטרה היא למנוע לכידה של חלקי גוף שונים. מלבד זאת, התקן אף מתייחס לצבעים ולציפויים שבהם נעשה שימוש, ועל כן חשוב שבבחירת העריסה ההורים יבחנו היטב את חומרי הגלם שמהם עשויה העריסה ואת הצבעים שנבחרו עבורה. עניין נוסף שיש לשים לב אליו בבחירת העריסה הוא כמובן המזרן, וגם במקרה זה מומלץ לבחור במזרן שקיבל את אישורו של מכון התקנים.

יופי ונוחות

לאחר שהחומרי הגלם נבדקו היטב ולאחר שאושרה בטיחות השימוש במוצר, מגיע החלק המהנה באמת – הבחירה בעיצוב הרצוי. כיום ניתן למצוא מגוון רחב של עיצובים החל בעריסה מתנדנדת בעיצוב קלאסי וכלה בעריסה מיוחדת בעיצוב של כרכרה מהאגדות. חשוב כי ההורים יתנסו בשימוש בעריסות, יבחנו את מידת הנוחות ויוודאו כי התפעול של העריסה קל ונוח עבורם. הורים המעוניינים בכך, יכולים באותה ההזדמנות גם לבחור את מיטת התינוק, שכן לאחר שלושה חודשים (שעוברים מהר מאוד) יצטרך התינוק לעבור למיטה רגילה. שיהיה בשעה טובה!

 

 

 

1